Advert
Advert

Yazıbaşı, mermer ocağı istemiyor

Yazıbaşı, mermer ocağı istemiyor
Yazıbaşı, mermer ocağı istemiyor Küçük Menderes
test Bu içerik 322 kez okundu.

Torbalı'ya bağlı Yazıbaşı Mahallesi sınırları içerisinde çalışmalarına devam eden taş ocağına ek olarak mermer ocağı kurulacağına dair yazının mahalle muhtarlığına iletilmesiyle mahalleden tepkiler gelmeye başladı. Projesi hazırlanan mermer ocağının kurulmaması amacıyla Yazıbaşı Mahallesi'nde avukat ve TBB Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi Şehrazat Mercan, Cumhuriyet Halk Partisi Eski İzmir Milletvekili Musa Çam, İzmir İl Başkan Yardımcısı ve Torbalı sorumlusu İpek Odabaşı, CHP Torbalı İlçe Başkanı Erol Günaydın, Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Selim Özgan, İYİ Parti İlçe Başkanı Ahmet Künarlıoğlu, CHP Torbalı Kadın Kolları yöneticileri ve mahalle muhtarlarının katılımlarıyla toplantı gerçekleşti.

ÇED raporuna itiraz edecekler

Yazıbaşı ve çevredeki diğer bütün mahallelerdeki tarım arazilerini ve ormanlık alanlarını etkileyecek olan mermer ocağının kurulmaması için izlenecek yola değinen Avukat ve TBB Çevre ve Kent Komisyonu Üyesi Şehrazat Mercan, "Burada yapılmak istenen mermer ocağının yapımını durduramazsanız 100 yıllık bir süreci başlatmış olacaksınız. Faaliyete geçen ve durdurulmasını istediğiniz ocak, uzun yıllar sürebiliyor. Henüz yapılmamış ve proje aşamasında olan ocakları durdurup engelleyebiliriz. Bunu birlik olup yaparsak durdurabiliriz. Bu süreçte yorulmak, duraklamak yok. Yorulursak bu işi kaybederiz. Süremiz az, bu süreçte dava açıp ÇED olumlu raporunun iptalini isteyeceğiz" şeklinde konuştu.

Yazıbaşı Mahallesi Muhtarı Kamber Sütçü ise, "Mahallemizde halihazırda bir adet taş ocağı var. Onun verdiği sorunlar yetmezmiş gibi ikinci bir maden kurulmak isteniyor" dedi.

Çam'dan vekalet vurgusu

Toplantıda konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir eski Milletvekili Musa Çam, mahalle sakinlerinin vekalet vermesinin önemine değinerek, "21 Ekim'de dava açılması gerekiyor. Ne kadar çok arkadaşımız vekalet verirse süreci hızlandırabiliriz. Mahallede Whatsapp grubu kurulsun ve birlik olunsun. Çocuklarımıza ve torunlarımıza daha güzel bir Yazıbaşı ve daha güzel Torbalı bırakmak için hepimizin elimizin taşın altına koyması gerek. Bu nedenle vaktimiz kısıtlı. Biliyoruz ki Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur ve ekibi, gerekli desteği vereceklerdir. En önemli şey, Yazıbaşılıların kendi meselesine sahip çıkması gerekiyor. Hep birlikte başaracağız, direnmezsek kaybederiz. Direnirsek kazanırız" ifadelerini kullandı.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önce köpeğe, sonra duvara çarptı
Önce köpeğe, sonra duvara çarptı
"Bir hafta daha tezgah açmazsa çoğu borçlarını ödeyemez"