Advert
Advert

Entübe hasta sayısı azaldı

Entübe hasta sayısı azaldı
Entübe hasta sayısı azaldı Küçük Menderes
test Bu içerik 167 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 Ekim koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 7 Ekim'de yapılan test sayısı 116 bin 608 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1581 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 56 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1355 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 11 milyon 160 bin 946 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 329 bin 138'e yükseldi. Son 24 saatte 56 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8609'a çıkarken entübe hasta sayısının 1411 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 288 bin 954 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yıkılan duvar maddi hasara sebep oldu
Yıkılan duvar maddi hasara sebep oldu
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı