Advert
Advert

Bir yıldır yıkılmayı bekliyor

Bir yıldır yıkılmayı bekliyor
Bir yıldır yıkılmayı bekliyor Küçük Menderes
test Bu içerik 233 kez okundu.

Torbalı'daki 60 mahallenin birçoğunda kaderine terk edilmiş binalar bulunuyor. Bir dönem ailelerin yaşadığı, zaman içerisinde ise kimsenin kullanmadığı metruk binalar birçok sıkıntıyı tetikliyor. Kapılarında ve camlarında açıklık olan binalar, uyuşturucu madde ve alkol içmek isteyenlerin uğrak yeri haline geliyor. Kullanılmayan kerpiç eski yapılarda da bakımların yapılmamasından dolayı çatlaklar oluşarak yıkılma tehlikesi yaşanıyor. Karakuyu Mahallesi'nde de yolun bitişiğinde yer alan iki kerpiç evde aynı sıkıntı yaşanıyor.

İçerisinde kimsenin yaşamadığı kerpiç evlerin kullanım ömrünü tamamlamalarıyla duvarlarında ve taşıyıcı kolonlarında dağılmalar meydana geliyor. Evlerdeki deformasyonlar çökme tehlikesini tetikliyor. Yapıların kontrolsüz olarak kendiliğinden yıkılması da facialara davetiye çıkartıyor. Özellikle yol ve cadde kenarlarında yer alan yapılarda riskin boyutu iki katına çıkıyor.

Her an çökme riski bulunuyor

Karakuyu Mahallesi'nde de iki farklı sokakta bir kısmı çöken ve yıkılma riski taşıyan iki eski kerpiç eve bir yıl önce yıkım kararı verildi. Her gün onlarca insanın geçtiği yol üzerindeki binalarda kararın açıklamasının ardından geçen bir yıllık sürede herhangi bir yıkım ve moloz kaldırma çalışması yapılmadı. Yıkım kararı olan binaların olduğu sokaklardan vatandaşların korku içerisinde geçtiği gözlemlenirken yapıların eğimli durduğu fark edildi.

Mahalle sakinleri, kimsenin yaşamadığı binaların her an çökme riskinden duydukları endişeyi dile getirdi. Araç ve yayaların geçtiği esnada binaların çökmesiyle büyük bir facia yaşanacağını öne süren mahalle sakinleri, alınan yıkım kararının bir an önce uygulanarak binaların yıkılmasını istediklerini dile getirdi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak