Advert
Advert

"Şaibeler doğacağını kendisine ilettim"

Küçük Menderes
test Bu içerik 1513 kez okundu.

AK Partili Ödemiş Belediye Meclis Üyesi Murat Öncel, pazartesi akşamı gerçekleşen meclis toplantısına damga vuran açıklamalarının ardından sadece Küçük Menderes Gazetesi'ne konuştu.

Öncel, "Ödemiş Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda yaptığım konuşma üzerine açıklama yapma gereksiniminde bulundum. Ödemiş halkının bazı şeyleri duyması, bilmesi gerektiğine inanıyorum. Mecliste dile getirdiğim konu, yeni Ödemiş Devlet Hastanesi'nin karşısında bulunan 12 bin metrekarelik ve 1999 yılında uygulama gördükten sonra arsa vasfını almış bir yerin Ödemiş Belediyesi İmar Komisyonu'na yaklaşık 3-4 ay önce konu olarak gelmesi üzerinedir.

Yaklaşık 100 milyon borç ile devralınan ve şu anda da yaklaşık 140 milyon borcu olduğu söylenen Ödemiş Belediyesi'nin içinde bulunduğu durumu göz önüne alarak belediyeye şimdiki borcunun ne kadar olduğu hususuyla alakalı da bir dilekçe başvurusunda bulunacağız. Bundan sonra Ödemiş Belediyesi Hukuk Komisyonu ile de yapılan toplantılar kapsamında çelişkiler doğdu. Bu yer, mahkemelik ve yer tespitleri yapılmış. Bu konuda söylentiye göre, 15 milyon gibi bir borç yükünün Ödemiş'in üstüne kalacağını düşünerek bahse konu firmayla görüşülerek yeşil alanın bedelsiz terk edilmesi konusunda ya da pazarlık yapılması konusunda Sayın Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş'in de önderliğinde fikir birliğine varmıştık. Bundan sonraki süreçlerde Başkan Eriş, bu konuyla alakalı ilgili kişilerle benim görüşmemi istedi. Ben de yalnız konuşamayacağımı, bu konunun İmar Komisyonu üyeleriyle ya da farklı bir komisyon kurularak konuşulabileceğini aksi takdirde şaibeler doğacağını kendisine ilettim" dedi.

"Beni endişelere sevk ediyor"

Öncel, aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi de olduğunun altını çizerek, "Bu konu, sonrasında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin gündemine geldi. Ben, o gündemde de Sayın Tunç Soyer'e bu konunun muallaklık taşıdığını, Ödemiş Belediyesi'ne yük getireceğini söyledim. Sayın Soyer'den istediğim, bunun Büyükşehir Hukuk Komisyonu'na da sevk edilmesi şeklindeydi. Tunç Soyer tam kabul edecekken bazı arkadaşların 'Olur mu olmaz mı?' demesi üzerine ben, 'Sayın Soyer, bu yerin 1999 yılından bu yana 5-6 mahkemesi var. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu'nun bu konuyu incelemesini istiyorum. 21 yıldır süren bu konunun Ödemiş Belediyesi'nin üstüne yük getirmeden çözülebilmesi için hukuk komisyonuna sevk edilmesini talep ediyorum' dedim.

21 sene bekleyen bu konu, bir ay daha bekletilebilirdi ancak ne hikmetse bu konu, alelacele geçirildi. Sonrasında elde ettiğim bu belgenin kimsenin haberi olmadan imzalandığını öğrendim. Tüm komisyon üyelerine tek tek sordum 'Sizin bilginiz var mı?' diye.  Bu protokolde 7200 metrekare imar artı 4400 metrekare deklarasyon imarı verilerek yani alanın tamamına imar verilecek şekilde bir protokol imzalanmış. Bahse konu firma, 5-6 bin metrekare imara razıyken 12 bin metrekare imar verilmesi, bende şüphe yarattı. Bununla beraber mecliste kimsenin haberi olmadan, meclis üyelerini yok sayarak imar bölümündeki komisyonu yok sayarak Başkan Eriş'in direkt olarak böyle bir anlaşmaya girmesi, beni endişelere sevk ediyor. Bu konudaki endişelerimi de mecliste dile getirdim. İmar Komisyonu’ndaki arkadaşlarıma tek tek belgenin fotokopisini dağıttım. Takdiri Ödemiş halkına bırakıyorum" şeklinde konuştu.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak