Advert
Advert

Anne adaylarının tercihi 'ağrısız' doğum

 Anne adaylarının tercihi 'ağrısız' doğum
 Anne adaylarının tercihi 'ağrısız' doğum Küçük Menderes
test Bu içerik 704 kez okundu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Barış Şengül, "En sağlıklı doğum yöntemi olarak bilinen normal doğum, epidural analjezi yöntemi ile 'ağrısız' şekilde uygulanmaktadır" dedi.

"En güzel gününüzde gülümsemek, sizin de hakkınız"

Tınaztepe Torbalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Barış Şengül, anne adaylarının tercih ettiği ağrısız doğum (epidural analjezi) hakkında önemli bilgiler paylaştı. Opr. Dr. Şengül, "Ağrısız doğum (epidural analjezi), normal doğumun ağrı duyulmadan gerçekleşmesidir. Bu yöntemde doğum ağrılarının hissedilmemesi, anneye konforlu doğum sağlar. Bebeğin ve annenin sağlığını olumlu yönde etkiler. Doğum süresince anne yorulmadığı için doğuma aktif olarak katılabilmekte uyanık, ağrısız olduğu için doğum sonrası anne ve bebek bağlanması daha rahat olabilmekte ve bebeğine daha rahat bakabilmektedir. Ağrısız doğum, tarihte 19. yüzyılda kraliçe Victoria'nın doğumunda kullanılmasından dolayı prenses doğum olarak halk arasında biliniyor" diye konuştu.

"Doğal olanı, normal olanıdır"

Dr. Şengül, şu bilgileri verdi: "Ağrısız doğumda olmazsa olmaz annenin bu doğum için uyumlu, bilinçli olması önemlidir. Anne adayının aktif faza gelene, ağrıları normal seyrinde olana kadar epidural analjeziye başlamıyoruz. Dolayısıyla bu süreç içinde azda olsa ağrıları ve kasılmaları hissedebilmesi gerekmektedir. Epidural analjezide çok az ilaç kullanmaktayız. Ciddi olmayan yan etkileri vardır. Ağrısız ve sağlıklı doğum, her annenin en doğal hakkıdır. Özellikle doğum öncesi ve doğum anında oluşan ağrı, anne adayının sezaryen doğuma yönlendiriyor fakat epidural analjezi yönteminde ağrısız olduğu için anne adayını normal doğuma yönlendirmektedir. Tüm anne adaylarına sağlıklı ağrısız doğumlar diliyorum."

Şazenuş Keskin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yıkılan duvar maddi hasara sebep oldu
Yıkılan duvar maddi hasara sebep oldu
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı