Advert
Advert

Uzman Doktor'dan Emzirme Haftası'na özel açıklama

Uzman Doktor'dan Emzirme Haftası'na özel açıklama
Uzman Doktor'dan Emzirme Haftası'na özel açıklama Küçük Menderes
test Bu içerik 237 kez okundu.

1 ila 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme haftası kapsamında Küçük Menderes ve TV9 İzmir ekibi olarak Ödemiş Devlet Hastanesi'ni ziyaret ettik.  

 

İlk 6 ay anne sütü şart

 

Ödemiş Devlet Hastanesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak görev alan Fatih Demir, “Emzirme Haftası’nın amacı, annelerimizi, anne sütünü ve bebeklerimizin gelişimini desteklemektir. Çocuk, doğduğu andan itibaren emzirilmeye başlanmalıdır. Ticari kaygıda olan mama firmaları, reklamlarında emzirmeyi arka plana atıyor. Çocuk, doğduğu andan itibaren 2 yaşına kadarki sürede anneler, bebeklerini emzirebilirler. Bu durum, bebeğin sağlığı açısından da oldukça önemli bir durum ama 2 yaştan sonrası emzirme, bebeği anneden ayırma konusunda sorunlara sebep olabilir. İlk 6 ay kesinlikle sadece anne sütü verilmelidir. 6 aydan sonra ek gıda kullanılmalıdır. Ek gıda kullanmanın amacı, anne sütüne destek olmaktır. Bunun yanında ihtiyaç olursa mama da kullanılmalıdır. Mamalar zehir değil gıda takviyesidir. Hiçbir mama, anne sütünün yerini asla tutmaz. Vücudumuzda geçirdiğimiz hastalıklara bağlı bağışıklık vardır. Anne sütü ile birlikte bağışıklık da bebeğe geçiyor. Bu durumda bebeğin vücudu bağışıklık hücrelerini kendi salgılıyormuş gibi oluyor ve bebeği hastalıklara karşı koruyor" şeklinde konuştu.

 

"Bebeğinizi mutlaka 2 yaşına kadar emzirin"

 

Uzman Doktor Demir, "Bağışıklığı çocuğa aktarabilecek hiçbir ek ürün ve mama yok. Ben annelere şu öneride bulunuyorum: Sütünüz azalsa da günde bir saat bile olsa mutlaka bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirin” şeklinde konuştu. Ödemiş Devlet Hastanesi'nde emzirme danışmanı olarak görev yapan Hemşire Yeliz Pekdoğan ise şunları söyledi: “Bebekler, memeye yanlış yerleştiği için anne sütünü tam alamıyorlar. Bu sebeple beslenme problemleri oluyor. Sütünün yetmediğini düşünen anneler, bizi ziyaret ediyor. Annede meme ile ilgili problemler varsa; meme çatlağı, meme ucu çatlağı, dolu veya şiş meme sorunlarda annelere yardımcı oluyoruz. Bebeğe, doktorumuzun da dediği gibi ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. Anne sütüne en az 2 yaşına kadar devam edilmelidir.”

 

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu
Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu
Öz & Ev Gayrimenkul Ödemiş'te açıldı
Öz & Ev Gayrimenkul Ödemiş'te açıldı