Advert
Advert

Ödemişli vatandaşlardan Bakan Koca’nın açıklamasına eleştiri

Ödemişli vatandaşlardan Bakan Koca’nın açıklamasına eleştiri
Ödemişli vatandaşlardan Bakan Koca’nın açıklamasına eleştiri Küçük Menderes
test Bu içerik 1602 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından çarşamba akşamı yaptığı açıklama, kamuoyunda tartışma yarattı.

 

”Gittikçe vaka sayıları düşüyor”

 

Bakan Koca’nın ”Her vaka, pozitif değildir. Her vaka, hasta değildir. Pozitif çıkıp belirti göstermeyenler var” açıklamasını Küçük Menderes Gazetesi ve TV9 İzmir ekibi olarak Ödemişli vatandaşlara sorduk. Vatandaşlar, şu yanıtları verdi: ”Bence, açıklanan veri sayılarını onla çarpmak lazım. Ben, paylaşılan günlük veri sayılarına daha önce de inanmıyordum. Ben İzmir’de oturuyorum, İzmir’de bir hastanenin önünde taksi şoförlüğü yapıyorum, orada her gün neler görüyorum. Yüzdeliğe vuracak olursak İzmir’in merkezinde yüzde 60 insan, korona tedbirlerine uyumlu yaşıyor.”, ”Veriler doğrudur. Şu durumda Sağlık Bakanlığı, öyle bir takip altında ki vatandaş adımını attığı gibi kontrol altına alınıyor. Bütün her şey, gerçek ve doğrudur. Biraz daha nizam göstermek lazım, gittikçe vaka sayıları düşüyor, yaygınlık düşüyor. O nedenle Sağlık Bakanlığı ve ekibinin yaptığı çalışmalara şahsen inanıyorum.”

 

”Şu anda aramızda bu virüsü taşıyan çok kişi vardır”

 

Ödemişli vatandaşların bazıları da şu cümleleri kullandı: ”Bence vaka sayıları, geçen yılın kış ortalamasına göre çok daha yüksek. Bu konuda bazı bilgilerin gizlendiğine inanıyorum. Şu süreçte Sağlık Bakanlığı’nın daha şeffaf olması gerektiğini düşünüyorum. En başından beri verilere inanmıyorum çünkü halka yaklaşımları da çok doğal değil. Sürekli bir şeyleri gizleme içerisindeler bu da beni üzüyor. Halka ne kadar şeffaf ve doğal olursan halkın sıcaklığını da o kadar çabuk hissedersin ancak ne yazık ki sağlık konusunda kandırıldığımızı düşünüyorum. Vaka sayılarının gizlenmesinin en baş sebeplerinden biri ekonomik durumun da kötü olması. Öte yandan virüs Türkiye’de ilk görüldüğünde sağlık konusunda Avrupa’ya göre bir numara olduğumuz lanse edildi fakat işin boyutları görüldükçe ne kadar geride kaldığımız da ortaya çıktı. Bakanlık olarak ilk başta kendilerini iyi lanse ettikleri bir konuda, şu aşamada geri adım atmak istemiyorlar çünkü bu dünya genelinde bize eksi puan yazar.”, ”Başlangıçtan beri verilerin doğruluğuna inanmıyorum. İlk zamandan beri gerekli tedbirleri alamadılar. Tedbirleri alamadıkları için de salgını kontrol edemediler. Sadece bilinen ve duyulanlar kontrol altına alındı ama geri kalanlar bırakıldı. Şu anda aramızda bu virüsü taşıyan çok kişi vardır, belki ben bile korona virüsümdür. İnsanlar da kurallara uymuyor. Kurallarımızda da eksikler var. Örneğin ben, köy kahvesinde otururken dışarıdan gelen bir insan maskesiz işletmenin içine girebiliyor. Uyarıda bulunduğum zaman da bozuk atıyor. Bu kişiler televizyon seyretmiyor mu?”

 

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak