Advert
Advert

Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık

Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık Küçük Menderes
test Bu içerik 339 kez okundu.

 

Ödemiş İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği kurul toplantısındaki kararı doğrultusunda aldığı kurul kararını yayımladı.

HES Kodu olmadan vatandaşlar içeri alınmıyor

Seyahatlerde ve kurum girişlerinde HES Kodu’na zorunluluk getirildi. Karara göre, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarıyla seyahatlerde Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra bilet kesilebilecek. HES Kodu olmadan bilet satışı yapılamayacak.  HES Kodu kontrolünde korona virüs tanılı ya da temaslı olduğu tespit edilen kişiler için gerekli bildirim ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacak. Öte yandan devlet kurum ve kuruluşları ile belediye girişlerinde de HES Kodu olmayan vatandaşlar içeri alınmayacak.

HES Kodu nasıl alınır?

Küçük Menderes Gazetesi olarak HES Kodu’nu nasıl alabileceğiniz hususunda siz değerli okurlarımızı madde madde bilgilendirmek istedik.

Farklı sistemlerden alınabilir

1.Akıllı telefona sahip olan vatandaşlar, kullandıkları telefonun işletim sistemine göre var olan Google Play Store ya da App Store uygulamasına girerek arama butonuna ”Hayat Eve Sığar” yazmalıdır.

2. Uygulamanın indirilebilmesi için internet olan bir ortamda bulunulmalı ya da hattınıza ait internet hücreseli açık bırakılmalıdır.

3. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra Hayat Eve Sığar uygulamasına girilerek elinizde bulunan telefon numarasını uygulamaya yazmanız ve telefon üzerinden mesaj yoluyla gelecek kod ile profilinizi oluşturmanız gerekmektedir.

4.Profili tamamladıktan hemen sonra uygulama içinde bulunan HES Kodu İşlemleri bölümüne girerek HES Kodu Oluştur butonuna tıklanmalıdır. Kod kullanımız süresini seçtikten sonra da kodunuz oluşturulmuş olur. 

5. Bir diğer yöntem ise SMS ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, kimlik kartının ön yüzündeki seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresinin gün sayısı olarak yazılması ve 2023'e SMS olarak gönderilmesidir. Sistem üzerinden seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir. Örnek; HES 12345678901 1234 17. Öte yandan paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

6. Başka bir yöntem de e-devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu almak olacaktır. e-devlet sistemi üzerinden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğine tıklayarak  “Yeni HES Kodu” butonuna basabilir ve rahatlıkla HES kodunuzu alabilirsiniz.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'daki kazada acı detaylar
Kiraz'daki kazada acı detaylar
Saracoğlu Caddesi'nde motosikletler çarpıştı
Saracoğlu Caddesi'nde motosikletler çarpıştı