Advert
Advert

Mahsullerde zehirli su tehlikesi

Mahsullerde zehirli su tehlikesi
Mahsullerde zehirli su tehlikesi Küçük Menderes
test Bu içerik 498 kez okundu.

Tarım arazilerinin ortasından geçen Çevlik, Moskof ve Küçük Menderes Çayı, binlerce dönümlük araziyi suluyor. Fabrika atıklarıyla kirlenen çaylar, insan sağlığını ve arazilerin verimliliğini tehlikeye atıyor.

 

Yetkililerin duyarsızlığına şikayet ediyorlar

 

Birçok alanda çevre katliamının yaşandığı Torbalı’da, yüzlerce dönüm arazi adeta zehirle sulanıyor. Bir zamanlar ilçe halkının içinde yüzdüğü, balık tuttuğu ve çiftçilerin tarlasını suladığı Çevlik, Moskof ve Küçük Menderes çayları kirlilikten dolayı renk değiştirdi. Onlarca fabrikanın ağır materyaller ve atıklarını akıttığı bu çayların çevresindeki tarlaların sulama işlemi buradan sağlanan su ile yapılıyor. Zehir saçan çaylardan alınan suyla sulanan ürünler de soframızı süslüyor. Fabrikaların atıklarını arıtmadan çaylara boşaltması nedeniyle kirlenen suyu kullanmaktan başka çaresi olmayan çiftçi, yetkililerin duyarsız kalmasından dolayı şikâyet ediyor. Uzmanlar, zehirli suyla sulanan tarlaların uzun yıllar sonunda kullanılmaz hale geleceğini ve tarım yapılamayacağını belirtiyor.

 

Kirli suyla mahsul yetiştiriliyor

 

İlçedeki tarım arazilerinde kırmızı lahana, domates, şeftali, üzüm, biber, mısır, patlıcan, kereviz, salatalık, karnabahar ve pırasa gibi akla gelecek her türlü sebze ve meyve yetiştiriliyor. Torbalı’daki arazilerden her yıl iki ya da üç kez hasat yapılabiliyor. Binlerce dekarlık alanda üretilen sebze ve meyveler Türkiye hatta dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Yapılan tarımsal faaliyetlerde, Çevlik, Moskof ve Küçük Menderes’in yanında arazisi bulunan çiftçi, sulama işlerini buradan gerçekleştiriyor ancak son yıllarda artan kirlilik dayanılmaz bir hale geldi. Bir zamanlar masmavi akan bu çaylar artık simsiyah görüntüsü ve kötü kokusuyla dikkat çekiyor. Çiftçiler, çevredeki mahalle ile köylerin kanalizasyonlarının ve fabrika atıklarının çaylara aktığını dolayısıyla çayların çevresinde yer alan tarlalarda da bu suyla sulanmış sebze yetiştirildiğini vurguluyor. Öte yandan akarsulardan denize dökülen zehirli sular, yer altı su kaynaklarının da kirlilik oranını yükseltiyor. Tarım arazilerinin sulamasında kullanılan sulardaki kirlilik oranının insan sağlığını uzun vadede olumsuz etkileyeceği ön görülüyor.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Foseptik sorununa çözüm bekliyor
Foseptik sorununa çözüm bekliyor
Karakayaoğlu, Çetinol'a konuştu
Karakayaoğlu, Çetinol'a konuştu