Advert
Advert

11 büyükşehirdeki ölüm sayısını açıkladı

11 büyükşehirdeki ölüm sayısını açıkladı
11 büyükşehirdeki ölüm sayısını açıkladı Küçük Menderes
test Bu içerik 581 kez okundu.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Sağlık Bakanlığı'nın Kovid-19 verileriyle ilgili yazılı açıklama yaparak aralarında İzmir'in de bulunduğu CHP'li 11 büyükşehir belediyesinden gelen resmi vefat sayılarını paylaştı.

İktidarın CHP'nin önerilerini dikkate almadığını ve yanlış bir politika izlediğini ileri süren Torun, şu ifadeleri kullandı: "İktidar, ülkemizi geri dönüşü olmayan bir yola sürüklüyor. Yine üzülerek takip ediyoruz ki her ne şart altında olursa olsun vatandaşa doğru bilgi vermesi gereken siyasi iktidar, şeffaflık ilkesini de hiçe saymış durumda.

Kovid-19 pandemisiyle ilgili Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilerin doğruluğu, uzun süredir tartışılıyor. Bu süreçte doğruları savunduğu için kapsına kilit vurulmak istenen TTB ve pek çok uzman akademisyenlerimiz, verilerle ilgili şüphelerini dile getiriyor. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşın doğru bilgilendirilmesi için iktidarı defalarca uyardık ancak iktidar, bu uyarılarımızı da maalesef dikkate almadı."

"11 büyükşehir belediyesinden bilgi aldık"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın vaka sayılarına ilişkin doğru bilgilendirme yapmadığını ifade eden Torun, şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanı'nın talimatlarıyla çalıştıklarını söylediği günden bu yana güvenilirliğini yitiren Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da 16 Eylül'deki açıklamasında verilerin doğru olduğunu belirtip,  'Verileri gizleyerek salgını önleyebilir miyiz? Verdiğimiz tabloda bir yanlışlık yok. Vatandaşımız müsterih olsun' açıklaması yaptı. İktidarı denetleme sorumluluğumuzun gereği olarak özellikle Sayın Sağlık Bakanı'nın bu açıklamasının ardından bir çalışma başlattık. Bu kapsamda Cumhuriyet Halk Partili 11 büyükşehir belediyesinden 'bulaşıcı hastalık' nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızla ilgili bilgi aldık."

"Nasıl bir sakınca görüyorsunuz?"

Torun; İzmir, Ankara, İstanbul, Muğla, Eskişehir, Hatay, Tekirdağ, Aydın, Adana, Antalya ve Mersin olmak üzere 11 büyükşehir belediyesindeki vefat sayıları dahil olmak üzere Sağlık Bakanlığı'nın tüm ülkeyi kapsayan verilerinden fazla olduğunu söyledi.

Seyit Torun, "Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre ülke genelinde 1-25 Eylül tarihleri arasında Kovid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşlarımızın sayısı 1488 iken sadece 11 büyükşehir belediyemizde aynı tarihlerde bulaşıcı hastalık kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısının 1604 olduğunu halkımızın bilgisine sunuyoruz. 

Şimdi Sayın Sağlık Bakanı'na soruyoruz: Vatandaşımız nasıl müsterih olsun? Bu çelişkiyi nasıl açıklayacaksınız? Devlet, vatandaşına yalan söylemez. Lütfen şeffaf olun, canıyla boğuşan milletimize yanlış bilgi vermeyin. Halkımızı bir belirsizlik girdabına sürüklemeyin. Halkımızın gerçekleri bilmesinde nasıl bir sakınca görüyorsunuz? Emin olun veri gizleyerek topluma iyilik etmiş olmazsınız. Tam tersine vatandaşlarımızı ‘eski normale' sevk edersiniz. Biz, sadece 11 büyükşehrin verilerini açıklayarak iktidarı bir kez daha uyarıyoruz. Milletimiz bilsin: Açıklanan verilerle ilgili takibimizi kararlılıkla sürdüreceğiz" ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak