Advert
Advert

Kış sebzeleri, yaz sebzelerine karıştı

Kış sebzeleri, yaz sebzelerine karıştı
Kış sebzeleri, yaz sebzelerine karıştı Küçük Menderes
test Bu içerik 287 kez okundu.

Torbalı’da haftanın çarşamba, perşembe ve pazar günü farklı mahallelerde semt pazarları kuruluyor. Kurulan pazarlarda ilçenin verimli topraklarında yerleştirilen sebze, meyveler satılıyor. Yaz boyunca tüketilen şifa deposu karpuz, şeftali, çilek, vişne gibi ürünler tezgahtaki yerlerini kışlık mahsullere bırakmaya başladı. İlçede kış ürünlerin ekim işlemleri de geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Üreticiler, yaklaşık iki ay sonra yapılacak olan hasat için hazırlıklarını sürdürürken diğer illerde hasadı yapılan kışlık sebze ve meyveler, ilçedeki semt pazarlarına getirildi.
 

15 farklı meyve tek pazarda
 

Mevsim geçişi olmasından dolayı semt pazarlarındaki meyve çeşidi 15’e kadar çıktı. Karpuz, kavun, üzüm, mandalina, erik, incir, şeftali, üzüm ve kivi aynı tezgahta satılmaya başlandı. Pazar esnafından Sinan Barış, "Semt pazarlarında 15 farklı meyve satılıyor. Fiyatlar da oldukça uygun. Her yıl mevsim geçişlerinde çeşit sayısı artıyor. Şu an semt pazarlarında diğer ürünlere kıyasla en fazla yer meyvelere ait. Bir hafta sonra elmanın da gelmesiyle çeşit sayısı daha da artacak" şeklinde konuştu.

 

Meyveler ilçe dışından geliyor
 

Tezgahlardaki kışlık meyveler, hasadına başlanan diğer illerden geliyor. Başka şehirlerden gelen belli başlı ürünler; mandalina Mersin'den, üzüm ise Turgutlu'dan ilçeye geliyor.

Barış, konuşmasının devamında, "Pazar tezgahlarında farklı sezonun ürünleri buluştu diyebiliriz. Gördüğü gibi mandalinanın yanında şeftali duruyor. Fiyatlar şimdilik normal ama soğukların çıkmasıyla birlikte fiyatlarda artış olmasını bekliyoruz. Şimdilerde tezgahlarda revaçta olan üzüm. Diğer meyve sebzelerin pek çoğu, diğer illerden gelerek Torbalı semt pazarlarındaki tezgahtaki yerlerini alıyor" diyerek durumu değerlendirdi.

 

Barış, sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Sebze ve meyvelerin zamanında tüketilmesinde fayda var" dedi.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak