Advert
Advert

Beyaz altında hasat vakti

Beyaz altında hasat vakti
Beyaz altında hasat vakti Küçük Menderes
test Bu içerik 307 kez okundu.

Torbalı'da fabrikaların en fazla talep ettiği ürünler arasında olan pamukta hasat başladı. Çiftçilerin beyaz altın olarak adlandırdıkları pamuğun ekimi, geçtiğimiz aylarda başlamıştı. Bu sene 29 bin dekarlık alana ekimi yapılan pamukta hastalık riskine karşı üreticiler, bütün önlemleri aldı. Sulama ve ilaçlamanın yapıldığı pamuk ekili tarım arazilerinde hasat da tek tük başladı. Bir önceki sezon tarladan çıkış fiyatı 3.80 kuruş olan pamuğun bu seneki alım fiyatı ise henüz netlik kazanmadı.

 

Hastalık belirtisi yok

 

Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, pamuk ekili arazilerle ilgi olarak yaptığı açıklamada, "Pamukta bu yıl herhangi bir hastalık belirtisine rastlamadık. Tek tük başlayan hasadın bir hafta içerisinde genel olarak başlamasını ön görüyoruz. Arazilerde yaptığımız incelemeler doğrultusunda rekoltenin yüksek olacağını söyleyebiliriz. Hasat, her sene olduğu gibi bu yıl da pamuk toplama makineleriyle yapılacak ancak pamuk fiyatları henüz belli değil. Torbalı Ziraat Odası olarak bütün hazırlıklarımızı yaptık. Bütün pamuk üreticilerimiz için kazançlı hasat dönemi olmasını umut ediyorum" diye konuştu.

 

Hasat, uydudan kontrol edilecek
 

İzmir'de pamuk hasadında kaliteyi artırmak için hasat makinelerinin Uydu Takip Sistemi'yle kontrol edileceği bildirildi. İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada pamuğun en az ürün ve kalite kaybı ile makineyle hasat edilmesini sağlamak amacıyla böyle bir çalışma yapıldığı aktarıldı.

 

Pamuk hasat makinelerine "nem sensörlü araç takip cihazı" takılacağı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: "İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile 12 ilçe müdürlüğü tarafından tek ekranda tüm araçların bilgileri görüntülenecektir. Pamuk hasat makinelerine GPS ve nem ölçerin takılmasıyla pamukta nem kontrol edilecek. Nem kontrolü ile hasatta tam açmamış kozaların toplanması, pamuğun çiğlik oranının yüksek olması gibi durumlar da kontrol altında tutulacaktır."

 

Hazırlanan tebliğ gereğince İzmir sınırları içerisinde bulunan tüm pamuk hasat makinelerine GPS takılacağı, kurallara uymayan makine sahiplerine, Kabahatler Kanunu gereğince idari para cezası uygulanacağı ifade edildi.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak