Advert
Advert

Vefat sayısı yeniden 70 üstü

Vefat sayısı yeniden 70 üstü
Vefat sayısı yeniden 70 üstü Küçük Menderes
test Bu içerik 199 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 23 Eylül koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 23 Eylül'de yapılan test sayısı 112 bin 102 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1767 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 72 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1027 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 9 milyon 608 bin 370 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 308 bin 69'a yükseldi. Son 24 saatte 72 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 7711'e çıkarken entübe hasta sayısının 1561 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 270 bin 723 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak