Advert
Advert

Midilli ile terapi imkanı

Midilli ile terapi imkanı
Midilli ile terapi imkanı Küçük Menderes
test Bu içerik 185 kez okundu.

Torbalı'da hizmet veren Ege 5 Rehabilitasyon Merkezi, engelli çocuklara midilli ile terapi imkanı sunuyor. Özel rehabilitasyon merkezinde uzman eğiticiler tarafından engelli çocuklara eğitim verilerek sosyal hayata yönelik becerileri ve toplumda kendilerini ifade edebilme yetenekleri arttırılıyor. Ata binen engelli çocukların mutlulukları ise gözlerinden okunuyor.

Özel gereksinimli çocukların iletişime başlatılması için hayvanların olağanüstü faydaları olduğuna dikkat çeken Kurum Müdürü Şenay Altaş, "Fiziksel açıdan postür bozukluğu yaşayan, oturma ve yürüme zorluğu çeken çocuklar için at ile terapiyi kullanıyoruz. İletişime kapalı olan, kendini ifade etmekte zorluk çeken çocuklar için de at ile terapi çok önemli. Çocuk, önce kendi adını bile söyleyemezken at ile olan sevgisinde bir bağ kuruluyor. Ata yem verip, sevip bindikten sonra çocuklar tek heceli kelimeleri söylemeye başlıyorlar. Atın ismini söylüyor. Bununla ilgili olumlu gelişmeleri zaten bireysel eğitimleri ile beraber değerlendirmelerde görüyoruz" diye konuştu.

Duyu girdisi ve beden farkındalığı

Altaş, sözlerine şöyle devam etti: "Özel eğitim merkezinde çocuklarımıza özel alanlarımızda atlarla dikkatlerini geliştirmek, özel ilgi oluşturmak, beceri kazandırmak amaçlı hippoterapi (at terapisi) çalışmaları kurumumuz fizyoterapistleri Fatma Betül Erişik, Tuğba Peker Saltık, Kübra Çopuroğlu, İnanç Balat ve Gizem Kara tarafından yapılmaktadır. 2018 yılında geçirdiği kaza sonucu fiziksel yetersizlikler ve trakeostomi ile hayatına devam eden Ege Avcı, kurumumuzda eğitimlerinde devam ederken bir yandan da duyu girdisi ve beden farkındalığı kazanması için hipoterapi eğitimlerine katılıyor" dedi.

Hippoterapi (at terapisi) nedir?

Hippoterapi, nöromüskülerdis fonksiyonu olan hastalarda fonksiyonel limitasyonların, yetersizliklerin tedavisinde kullanılan tedavi programının popüler bir parçasıdır. Atın hareketleri değişken, ritmik, tekrarlayıcı ve çok yönlüdür. At binerken destek yüzeyinin hareketli olması; denge, postural kuvvet ve dayanıklılığın geliştirilmesi için idealdir.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak