Advert
Advert

Entübe hasta sayısı her geçen gün artıyor

Entübe hasta sayısı her geçen gün artıyor
Entübe hasta sayısı her geçen gün artıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 163 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 22 Eylül koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 22 Eylül'de yapılan test sayısı 114 bin 311 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1692 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 65 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1261 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 9 milyon 496 bin 268 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 306 bin 302'ye yükseldi. Son 24 saatte 65 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 7639'a çıkarken entübe hasta sayısının 1522 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 269 bin 696 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu
Kiraz Pazarı'nı eleştiri yağmuruna tuttu
Öz & Ev Gayrimenkul Ödemiş'te açıldı
Öz & Ev Gayrimenkul Ödemiş'te açıldı