Advert
Advert

Emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi sınavları başlıyor

Emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi sınavları başlıyor
Emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi sınavları başlıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 149 kez okundu.

Torbalı Emlakçılar Derneği (TOREMDER), Torbalı Ticaret Odası ve Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (MEYBEM) iş birliği ile düzenlenen yeterlilik sınavlarının ikinci ayağı yapılacak. Torbalı'daki emlak firmalarını kapsayan, mesleki yeterlilik sınavlarının ikinci aşaması başlıyor. Yapılacak olan yazılı ve uygulamalı sınavla adaylar, kanunla uygulamaya girecek olan yeni dönem için ter dökecekler. Bir hafta sürecek olan sınavlarda katılımcılar, yoğun bir çaba sarf edecek. TOREMDER Başkanı Serkan Filiz ve dernek yönetimi, sınavlara katılacak olan adaylara başarılar diledi.

Mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale geldi

Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik gereğince taşınmaz alım satımı, pazarlanması ve kiralanmasına aracılık ile taşınmaza ilişkin danışmanlık ve yönetim faaliyetlerinde bulunanlar için muafiyetler dışında MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale geldi. TOREMDER Başkan Filiz, emlak sektörü çalışanları için tavsiyelerde bulundu. Sektör çalışanlarına ilk önce kendilerine bir sistem ve model bulmaya çalışmalarını ve kendilerini motive edecek olan sebepleri keşfetmelerini söyledi.

"Yetki belgesi ile yeterlilik belgesi karıştırılmamalı"

Başkan Filiz, yetki belgesinin işletmenin taşınmaz ticaretiyle iştigal edilebilmesi Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilen bir belge olduğunu belirtti. TOREMDER Başkanı, "Mesleki Yeterlilik Belgesi ise 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu'nun 22'nci maddesi çerçevesinde verilen belgedir. İşletmedeki temsile yetkili kişilerinin, şubelerde şube müdürünün ve işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından düzenlenen teorik ve performansa dayalı sınavlara girip başarılı olmaları gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Tellaliye ve yaka kartı uygulaması başlıyor

"Önümüzdeki günlerde de Tapu'da tellaliye uygulamasına ve yaka kartı kullanımına geçileceğini anlatan Torbalı Emlakçılar Derneği Başkanı Serkan Filiz, "TOREMDER yönetimi olarak çalışmalarımız devam ediyor. Emlak firmalarının vergi levhası, oda kayıt ve kimlik bilgileri teslimine kısa bir zaman kaldı. Emlak firmalarımız, bu konuda dikkatli olmalılar" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Haber Merkezi

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak