Advert
Advert

Eğitime ve sosyal yardımlara 17.6 milyon liralık kaynak ayrıldı

Eğitime ve sosyal yardımlara 17.6 milyon liralık kaynak ayrıldı
Eğitime ve sosyal yardımlara 17.6 milyon liralık kaynak ayrıldı Küçük Menderes
test Bu içerik 143 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yeni öğretim yılı başlarken okullara yönelik pandemi önlemleri,  eğitime yönelik destek projelerini ve ulaşım önlemlerini basın toplantısıyla açıkladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'ndaki toplantıda konuşan Başkan Soyer, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün boyutları itibarıyla insanlık tarihinin gördüğü en büyük salgınlar arasında şimdiden yerini aldığını ve hangi noktada nihayete ereceğinin  de bilinmediğini belirterek, "İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ilk vakanın görülmesinden itibaren kriz belediyeciliği uygulamalarıyla kentimiz ölçeğinde bu olumsuz etkileri azaltmak, yaraları sarmak, imkanlarımız ölçüsünde işini, gelirini kaybedenlere destek olmak için çalıştık. İzmirli hemşerilerimizle birlikte ilk günden bu yana hep dayanışma ruhunu canlı tutmaya gayret gösterdik. Hep beraber tarihe geçecek bir yardımlaşma ve dayanışma sergiledik.

Bugünden itibaren yeni bir dönem başlıyor. 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı, pandemi koşullarında kısmen okullarda, kısmen uzaktan eğitim yöntemiyle start alıyor. Haziran'dan bu yana atılan normalleşme adımlarının en önemlisi belki de bu olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak biz de kentimizde bu süreci kolaylaştırmak; velilere, eğitimcilere, okullara ekonomik ve yasal imkanlarımız ölçüsünde destek olmak için bir dizi çalışma hazırlığı yaptık" diye konuştu.

Başkan Soyer, toplantıda salgından korunmaya yönelik önlemler, eğitime destek, ulaşım önlemleri ve sosyal destekler olmak üzere  dört başlık altında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği hizmetleri ve yapılacak çalışmaları aktardı.  

Okullar dezenfekte ediliyor, ateş ölçerler dağıtılıyor

Salgından korunmaya yönelik önlemler kapsamında öncelikle virüsün yayılımını engellemek adına yapılması gerekenlerin başında dezenfeksiyon konusunun geldiğini belirten Başkan Soyer, "Ekiplerimiz bugün (dün) açılan 730 anaokulu ve ilkokulun tüm dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirdi. Bu haftadan itibaren her hafta iki defa tüm okulları virüse karşı dezenfekte edeceğiz. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün talebi üzerine İzmir'deki 1750 okula temassız ateş ölçer dağıtımına başladık. Her okula iki adet olmak üzere toplam 3500 adet hijyenik paspas dağıtıyoruz. Hijyenik paspaslar; bakteri ve virüslerin okul içine, dersliklere taşınmasını engellemek için öğrenci ve öğretmen girişlerine yerleştiriliyor. Bu paspaslarda kullanılmak üzere her okul için 5 litre, toplam 8750 litre dezenfektan dağıtıyoruz. Dezenfektanlar konsantre olduğu için her okulun en az 3-4 aylık ihtiyacını karşılayacaktır" dedi.  

Belediye tesisleri, eğitim merkezine dönüşüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak maddi imkansızlıklar içerisindeki tüm hanelerin eğitim gören çocuklarının yanında olmayı hedeflediklerini belirten Başkan Soyer, eğitime destek çalışmaları kapsamında yapılacak çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi: "İnternete erişemeyen çocuklarımız için 4 GB’lık 20 bin internet paketinden oluşan bir destek sağlayacağız. Tableti, bilgisayarı olmayan çocuklarımız için 2000 adet tablet dağıtacağız.

Belediye tesisleri, eğitim merkezlerine dönüşecek. Bugünden itibaren uygun durumdaki tüm belediye bina ve tesislerimizi çocuklarımızın eğitim amaçlı kullanımına açıyoruz. Mahallelerde yer alan kültür merkezlerimiz, semt merkezlerimiz, kütüphanelerimiz, çocuk ve gençlik merkezlerimiz, mesleki eğitim merkezlerimiz, bilgisayar sınıflarımız interneti, bilgisayarı, tableti olmadığı için uzaktan eğitime erişemeyen çocuklarımızın bağlantı noktaları olacak. Çocuklarımız, bu merkezlerimize gelip hijyen kurallarına ve sosyal mesafeye uygun bir biçimde eğitimlerini takip edebilirler.

İlk etapta 36 bilgisayar sınıflı 14 kurs merkezi, sekiz çocuk ve gençlik merkezi, yedi kültür merkezi, 10 araç, mobil EBA'ya erişim noktası olarak hizmet verecek. Bu konudaki çalışmaya ilçe belediyelerimizden de destek verenler olacaktır. Onların da uygun durumdaki tesislerini açmaları durumunda daha fazla çocuğumuza uzaktan eğitim imkanı yaratmış olacağız. İnternetin hiç çekmediği noktalarda ise mobil EBA erişim araçlarımızla gün boyu çocuklarımızın internete ve EBA'ya erişimini sağlayarak uzaktan eğitime destek vereceğiz." 

Eğitime 15 milyon liralık destek

Sosyal destekler kapsamında 25 bin çocuğa içerisinde 130 TL yüklü "Eğitim Kartı" vereceklerini belirten Başkan Soyer, "Bu desteğin aynı zamanda kırtasiye esnafı için de bu zorlu günlerde can suyu olacağına inanıyorum. Desteğe ihtiyaç duyan ailelerimizin çocuklarına 25 bin bot ve 25 bin mont dağıtacağız. Kent esnafına destek olunması amacıyla bot ve mont üretiminde kullanılacak malzemelerin İzmir esnafından temin edilmesini şart koşuyoruz. Bot, mont ve Eğitim Kartı desteğini okullardan aldığımız listeler çerçevesinde 1. ve 8. sınıflar arasında öğrenim gören çocuklarımıza dağıtıyoruz. Eğitime yönelik tüm bu destek faaliyetleri için yaklaşık 15 milyon liralık bir kaynak ayırdık.

Elbette bütün ihtiyaçları tek başımıza gidermeye gücümüz yetmez. Pandemi süreciyle birlikte yükselişe geçen dayanışma ruhunu yeniden yeşertmemiz gerekiyor. Bilgisayar veya tableti olmayan çocuklarımız için yeni bir dayanışma kampanyası yapabilir, bu konuda ihtiyaç sahibiyle imkanı olanı buluşturma noktasında aracı olabiliriz" dedi.

Köy okullarında tadilat

Başkan Soyer, ayrıca çocukların spor yapabilmesi için 2.6 milyon liralık spor malzemesi desteğinde bulunacaklarını; 137 okula 192 adet basketbol seti, 70 çift hentbol kalesi ve 70 takım çok fonksiyonlu voleybol direği vereceklerini söyledi. Başkan Soyer, Köyde-İz Projesi kapsamında gönüllülerle birlikte köy okullarının tadilatlarını yaptıklarını da sözlerine ekledi. 
 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yıkılan duvar maddi hasara sebep oldu
Yıkılan duvar maddi hasara sebep oldu
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı
Ödemişliler fener alayı ile Cumhuriyet coşkusu yaşadı