Advert
Advert

Beyaz altında geri sayım başladı

Beyaz altında geri sayım başladı
Beyaz altında geri sayım başladı Küçük Menderes
test Bu içerik 173 kez okundu.

Torbalı'daki tarım arazilerinde yetiştirilen ürünlerin bir kısmı, sebze ve meyve hallerine gönderilerek semt pazarlarına ulaştırılıyor. Toprak mahsullerinin bir kısmı da ambalajlanarak yurt dışına ithal ediliyor. Sebze ve meyveler, doğrudan sofralara ulaştırılmasının dışında fabrikalarda ham madde olarak işleniyor. Domates, pamuk ve zeytin, ilçedeki fabrikaların ham madde ihtiyacını karşılıyor. Ham madde tarım arazilerinden gelen ve fabrikalarda işlenen ürünler, dünyanın dört bir yanına gönderiliyor.

Sanayi ve tarım sektörünün uyum içerisinde çalışması sayesinde ilçe ekonomisi, kendi öz kaynaklarıyla kalkınıyor. Torbalı'da fabrikaların en fazla talep ettiği ürünler arasında olan pamukta hasat tarihine sayılı günler kaldı.

Pamukta bu yıl sorun yok

Çiftçilerin beyaz altın olarak adlandırdıkları pamuğun ekimi, geçtiğimiz aylarda başladı. Bu sene 29 bin dekarlık alana ekimi yapılan pamukta hastalık riskine karşı üreticiler, bütün önlemleri aldı. Sulama ve ilaçlamanın yapıldığı pamuk ekili tarım arazilerinde hasada son bir hafta kaldı. Bir önceki sezon tarladan çıkış fiyatı 3.80 kuruş olan pamuğun bu seneki alım fiyatı ise henüz netlik kazanmadı.

Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, pamuk ekili arazilerle ilgi olarak yaptığı açıklamada  "Pamukta bu yıl herhangi bir hastalık belirtisine rastlamadık. Hasadın bir hafta içerisinde başlamasını ön görüyoruz. Arazilerde yaptığımız incelemeler doğrultusunda rekoltenin yüksek olacağını söyleyebiliriz. Hasat, her sene olduğu gibi bu yıl da pamuk toplama makineleriyle yapılacak ancak pamuk fiyatları henüz belli değil. Torbalı Ziraat Odası olarak bütün hazırlıklarımızı yaptık. Bütün pamuk üreticilerimiz için kazançlı hasat dönemi olmasını umut ediyorum" diye konuştu.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kiraz'daki kazada acı detaylar
Kiraz'daki kazada acı detaylar
Saracoğlu Caddesi'nde motosikletler çarpıştı
Saracoğlu Caddesi'nde motosikletler çarpıştı