Advert
Advert

Ödemiş'te Gaziler Günü coşku ile kutlandı

Ödemiş'te Gaziler Günü coşku ile kutlandı
Ödemiş'te Gaziler Günü coşku ile kutlandı Küçük Menderes
test Bu içerik 591 kez okundu.

19 Eylül Gaziler Günü için geçtiğimiz cumartesi günü Ödemiş Hükümet Meydanı'nda kutlama töreni düzenlendi. Kutlamaya Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Hasan Özge, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hüsnü Korkmaz, Ödemiş Askerlik Şube Başkanı Efecan Güleç, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Bahattin Gengörü, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ödemiş Şube Başkanı Selahattin Aktaşoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, gaziler, CHP üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saat 09.00'da başlayan etkinlikte Kaymakam Aksoy, Başkan Eriş ile Gazi Başkan Aktaşoğlu, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Gazi Başkan Aktaşoğlu, şunları söyledi: "Gaziler Günü; milletimizin, vatan için toprağa düşmüş, vatanı için kanını akıtmış, hayatının baharında 'vatan-bayrak' demiş; elini, kolunu, bacağını, gözünü ülkesine ve milletine helal etmiş Mehmetçiklerimize vefa günüdür. Anadolu'da çıkan Milli Mücadele kıvılcımları, Dumlupınar'da alev topuna dönüşerek bir volkan gibi patlamıştır. Anadolu halkının ölüm kalım mücadelesi olan ve yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu'nun karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek bugünün hür ve bağımsız Türk Cumhuriyeti'nin yolunu açmıştır."

"19 Eylül Gaziler Günü, kahramanlık ile şeref günüdür"

Aktaşoğlu, konuşmasının devamında, "Sakarya Meydan Muharebesi'nin mimarı ve başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'e 13 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından mareşallik rütbesi ile gazilik unvanı verilmiştir. Bugün, bu unvanın verilişinin 99. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve şükranlarımızı ifade eğliyoruz.

Gaziler Günü olarak kutladığımız 19 Eylül, aynı zamanda Türkiye Muharip Gaziler Derneği'nin de kuruluş günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü; Kurtuluş Savaşı'nda, 1950'de Kore'de, 1974'te Kıbrıs'ta savaşan gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğü uğrunda kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik koruyucusu ve vatandaşların kahramanlık ile şeref günüdür. Kahraman gaziler, Gaziler Gününüz kutlu olsun! Siz, en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcisisiniz. Siz, şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı, kilit taşlarısınız" dedi.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
"Bugünleri koronavirüsün izin verdiği ölçüde yaşıyoruz"