Advert
Advert

Ödemiş'teki konut fiyatları bir yılda büyük artış gösterdi

Ödemiş'teki konut fiyatları bir yılda büyük artış gösterdi
Ödemiş'teki konut fiyatları bir yılda büyük artış gösterdi Küçük Menderes
test Bu içerik 543 kez okundu.

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com'un güncel verilerine göre, Ağustos ayında Türkiye genelinde konut fiyatları %2 artış gösterdi ve son bir yıllık değer artışı, %22 seviyesinde gerçekleşti. İzmir'de ise yüzde 18 değer artışı yaşandı. Son bir yılda Ödemiş'te yüzde 24.44, Bayındır'da yüzde 24.24 ve Torbalı'da da yüzde 20.49'luk değer artışı yaşandı. Böylece Küçük Menderes Havzası'ndaki yedi ilçeden üçü, İzmir'deki konu artışı sıralamasında ilk ona girmiş oldu.

 

Koronavirüs etkiledi ama...

 

2019 yılının Aralık ayında rekor seviyede konut satışı gerçekleşmiş ve gayrimenkul sektörü, 2020 yılına hızlı başlamıştı ancak Kovid-19 salgının etkilerinin Türkiye'de görülmesi ile birlikte özellikle Nisan ve Mayıs aylarında konut satış adetleri düştü. Cazip konut kredileri ile sektör hızla toparlandı ve Temmuz ayında tarihi bir konut satış adedi rekoru kırıldı. Ağustos ayında ise hem yoğun talebin Haziran ve Temmuz aylarında karşılanmış olması, hem de kredi koşullarındaki değişiklikler sebebiyle konut satışları hız kesti fakat yine de geçen senenin %54 üzerinde satış gerçekleşti.

 

Ağustos ayı sonu itibarı ile Türkiye genelinde 1 milyon 24 bin 534 adet konut satışı gerçekleşti, bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre %43 daha yüksek. Endeksa.com'un güncel verilerine göre gayrimenkul sektörünün hareketli olduğu son bir yılda Türkiye genelinde konut satış fiyatları yüzde 22 artış gösterdi.

 

Ödemiş dördüncü, Bayındır beşinci

 

İzmir'de son bir yılda en fazla değer kazana ilçeler sırasıyla Menderes, Çeşme, Güzelbahçe, Ödemiş, Bayındır, Seferihisar, Karşıyaka, Torbalı, Buca ve Urla oldu. Menderes'te son bir yılda konut fiyatları yüzde 28.87 artış gösterdi, Çeşme'de artış yüzde 28.72, Güzelbahçe'de yüzde 25.07, Ödemiş'te yüzde 24.44, Bayındır'da ise yüzde 24.24 seviyesinde gerçekleşti.

 

Ödemiş'te ortalama metrekare satış fiyatı 1986 lira olurken geri dönüş süresi ise 22 yıl olarak hesaplandı. Bayındır'da metrekare satış fiyatı 1999 lira ilen geri dönüş süresi ise 18 yıl oldu. Torbalı'da ise durum 2046 lira ve 23 yıl şeklinde oldu.

 

Onur Karagöz

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak