Advert
Advert

Vaka sayısı 300 bine dayandı

Vaka sayısı 300 bine dayandı
Vaka sayısı 300 bine dayandı Küçük Menderes
test Bu içerik 112 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17 Eylül koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 17 Eylül'de yapılan test sayısı 109 bin 985 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1648 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 66 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1143 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 8 milyon 965 bin 165 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 298 bin 39'a yükseldi. Son 24 saatte 66 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 7315'e yükseldi çıkarken entübe hasta sayısının 1372 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 263 bin 745 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak