Advert
Advert

24 saatte 63 kişi hayatını kaybetti

24 saatte 63 kişi hayatını kaybetti
24 saatte 63 kişi hayatını kaybetti Küçük Menderes
test Bu içerik 87 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 16 Eylül koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca’nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 16 Eylül'de yapılan test sayısı 112 bin 645 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1771 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 63 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1342 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 8 milyon 855 bin 180 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 296 bin 391'e yükseldi. Son 24 saatte 63 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 7249'a çıkarken entübe hasta sayısının 1351 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 262 bin 602 kişinin korona virüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak