Advert
Advert

Günlük vefat sayısı 70'e dayandı

Günlük vefat sayısı 70'e dayandı
Günlük vefat sayısı 70'e dayandı Küçük Menderes
test Bu içerik 94 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Eylül koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 15 Eylül'de yapılan test sayısı 110 bin 412 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1742 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 67 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1202 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 8 milyon 742 bin 545 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 294 bin 620'ye yükseldi. Son 24 saatte 67 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 7186'ya çıkarken entübe hasta sayısının 1327 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 294 bin 620 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi