Advert
Advert

Kahvehane sahibi Akhun yaşadığı zorlukları anlattı

Kahvehane sahibi Akhun  yaşadığı zorlukları anlattı
Kahvehane sahibi Akhun  yaşadığı zorlukları anlattı Küçük Menderes
test Bu içerik 779 kez okundu.

Koronavirüs salgını sonrası 16 Mart tarihinden itibaren 75 gün kapalı kalan kahvehanesini ayakta tutmaya çalışan Umut Kahve'nin sahibi Mehmet Akhun, gazetemize özel yaşadığı zorlukları anlattı.

 

"Cirolarımız yarı yarıya düştü ama

maliyetimiz de aynı oranda arttı"

 

Akhun, "Mekanımız 75 gün sonra açıldı. Sigortalı çalıştırdığımız adamların sigorta primlerini ödemek zorunda kaldık. Açıldıktan sonra 'Saat 22.00'den sonra kapatacaksınız' dediler. Çoğu insanın 21.00'de işi bitiyor, bu insanlar zaten 22.00'den sonra kahveye geliyor. Bu kuralın çıkmasıyla bir ay daha iş yapamadık. Kuralın kaldırılmasının ardından normal saatlere dönünce tıkırdamaya başladık.

Oyun olmadığı için insanlar, kahveye oturmak istemiyor. Gelmesi için bir bahanesi olması lazım. Oyun yasağı bir an önce kalksa çok daha güzel olacak. Şu anda tüm kahvehaneler bu sıkıntıyı yaşıyor.

 

Kazançlarımız, yarı yarıya düşüş gösterdi. Kazançtan ziyade cirolarımız yarı yarıya düştü ama maliyetimiz de aynı oranda arttı. İnsanları dezenfektan ile karşılıyoruz, kolonya veriyoruz, maske dağıtıyoruz. Bu kapsamda da maliyetimiz arttı, gelirimiz düştü. Çalıştırdığımız personelimiz sigortalı, sigorta primleri yüksek. Bu konuyla alakalı bir destek de yok. İş tam tersine döndü, yürütmeye çalışıyoruz şu an" dedi.

 

"Sigorta primleri bizi zorluyor"

 

Akhun, "Yeniden sokağa çıkma yasağının çözüm olduğunu düşünmüyorum. Buradaki genç müşterilerimiz, grup halinde oyun oynamaya geldiği zaman burası kapandığında dışarıda yine grup halinde buluşmayacak mı? Zaten birlikte olacaklar, sıkıntı yok. Kapalı kaldığımız üç ayda arabamı satıp borçlarımı ödedim, gelecek dönemde de sokağa çıkma yasağı gelip de kahvem kapatılırsa evi satar öderim.

 

Öte yandan kahvehaneleri, kafeleri kapatmaktansa denetimi arttırıp insanların kurallara uymasını sağlamak, her açıdan daha makul gibi geliyor bana. Kapatıldığında da bu sektörden ekmek yiyen insanların da ekmek teknesi kapatılmış oluyor. İnsanlar da artık daha dikkatli. Kol kola, yüz yüze kimse oturmuyor, herkes sosyal mesafe kurallarına dikkat ediyor. Biz de işletmemizde gereken önlemleri zaten uyguluyoruz. Kapatılmaktansa denetim arttırılmalı.

 

Son olarak bir tek ben değil, işletme sahibi çoğu arkadaşım şu anda kirasını dahi ödeyemiyor. Tamam, bu devletin suçu değil belki ama bununla alakalı bir tedbir alınabilir. Olması gerekeni biz zaten uyguluyoruz, yeter ki denetim istesinler. En azından devletimiz, çalışanlarımızın sigorta primlerini ertelemek yerine iptal edebilir. Şu an personel maaşını zor ödüyoruz, sigorta primleri bizi zorluyor" şeklinde konuştu.

 

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi