Advert
Advert

Atlarıyla birlikte büyüyorlar atalarının kültürünü yaşatıyorlar

Atlarıyla birlikte büyüyorlar atalarının kültürünü yaşatıyorlar
Atlarıyla birlikte büyüyorlar atalarının kültürünü yaşatıyorlar Küçük Menderes
test Bu içerik 102 kez okundu.

Torbalı, her mahallesinde birbirinden farklı kültürel zenginlikleri bir arada barındırıyor. Verimli toprakları ve ulaşım imkanlarının avantajları nedeniyle göç alan ilçe, yüz yıllar içerisinde kültürel bir mozaik oluştu. Etnik kökenler sebebiyle kavgaların çıkmadığı herkesin birlik ve beraberlik içerisinde yaşadığı Torbalı'da özellikle köylerde yaşayan aileler, kültürel değerlerini yeni nesillere en iyi şekilde aktarıyor. Subaşı Mahallesi'nde yaşları 13 ila 17 arasında değişen gençler de babalarından öğrendikleri geleneği yaşatıyor.

Çocuklarına aktarıyorlar

Subaşı Mahallesi'ne yerleşen ilk isimler, bölgede at yetiştiriciliği yapmaya başladı. Yetiştirilen atlar, yarışlara katılmak amacıyla hazırlanarak gerekli bütün bakımları yapılıyor. Subaşı Mahallesi'nde at yetiştiriciliği yapan yaklaşık 15 aile, çocuklarının bu kültürden kopmamaları amacıyla evlerinin bahçelerindeki ağıllarda at beslemeye devam ediyor. Aileler, atların bakımlarının nasıl yapılması gerektiğini öğreterek büyüklerinden öğrendikleri bilgileri çocuklarına aktarıyor.

Gençler, ortalama bir yıllık süre zarfında atların bakımı ve nasıl binilmesi gerektiğine dair bütün bilgileri öğrenerek atlarıyla kendileri ilgileniyor. Bisiklet sürmeyi öğrenmeden ata tek başlarına binebilen Subaşı Mahallesi'nde yaşayan gençler, boş zamanlarının büyük bir kısmını atlarıyla ilgilenerek geçiriyor. Gençler, atlarıyla zaman geçirerek kötü alışkanlıklardan uzak durmanın yanı sıra dedelerinin kültürünü yok olmaktan kurtarıyor.

Bisiklet sürmeden ata binmeyi öğreniyorlar

Yelelerini taradıkları ve süsledikleri atlarıyla mahallede gezen gençler, mahalleye ilk defa gelenlerin dikkatini çekiyor. 12 yaşındaki Enes Düden, derslerinin dışında kalan bütün zamanını "Efsane" adını verdiği atıyla geçirdiğini belirterek, "Dedem ve onun babası, yıllarca at beslemiş. Babam da bana ilk atımı aldı. Derslerimin dışında kalan zamanımın hemen hemen hepsini Efsane ile geçiriyorum. Bakımlarını yaparak gün içerisinde beraber dolaşmaya çıkıyorum. Atım ile ilgili her şeyi babamdan öğrendim" dedi.

17 yaşındaki Ramazan Kamankay ise, "Mahallemizde birçok arkadaşımızın atı var. Atlarımızı süsleyip hep birlikte geziler yaparak boş zamanlarımızı değerlendiriyoruz. Ailelerimizden öğrendiğimiz ata kültürümüzü yaşatıyoruz" dedi.

Genellikle rahvan atlarının yaygın olduğu mahallede erkeklerin yanı sıra kadınlar da at üzerinden inmiyor.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
Ödemiş Kent Konseyi yeni yerinde vatandaşları bekliyor
"Bugünleri koronavirüsün izin verdiği ölçüde yaşıyoruz"