Advert
Advert

Büyükşehir Meclisi'nde Belevi tartışması

Büyükşehir Meclisi'nde Belevi tartışması
Büyükşehir Meclisi'nde Belevi tartışması Küçük Menderes
test Bu içerik 284 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis oturumuna Selçuk'un Belevi Mahallesi'nde tarım alanı olan bir arazinin üzerine yapılması planlanan konut yapımı için yapılan imar değişikliği tartışmalara yol açtı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 30 Nisan 2020 tarihli oluru ile uygun görülen Selçuk ilçesi Belevi mahallesi Cibe mevkii 181 ada 16 parselin kamu yararı kararı kapsamında plan çalışmalarına yönelik yeniden değerlendirilmesine yönelik "Söz konusu parselin 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda 'Tarım Alanı' olarak belirlenen bölgede yer alması nedeniyle konunun öncelikle 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda değerlendirilmesi gerektiğinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na iletilmesine" şeklindeki görüşülen madde komisyonlarda görüşüldü. Oy çokluğu ile komisyonlara havale edilen rapor, Meclis’te tartışmalara neden oldu.

"Sübjektif bir karar alındığı için itiraz ediyoruz"
 

AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, maddenin meclise gelmesinin nedeninin İzmir Milletvekili Özcan Purçu olduğunu iddia ederek, "Aslında tarzım olmayan bir konuşma yöntemi ile konuşma yapacağım. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeceğim. Biz burada çok net bir şekilde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin imar konularında ortaya koyduğu çelişkileri anlamaya çalışıyoruz. Nilay Hanım, 'Biz burada tavsiye niteliğinde bir karar almıyoruz' dedi. Bu meseleye bakalım. Belevi Mahallesi'nde bir karar alınmaya çalışılıyor. Karar alınmaya çalışıyor ama bazı kamuoyu baskılarından da çekiniliyor. Bu konu 7-8 ay önce komisyona geldi, aynı şeyleri söyledik. Bir görüş, ya geçirilir ya da reddedilir. Gerçekten çelişkilerden bahsettik.

 

Tarım arazisi olarak görülen bir alanda bir İzmirli hemşehrimiz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na müracaat etse ve, 'Benim kalacak yerim yok ve burayı konut olarak tahsis etmek istiyorum' dese. İzmir Büyükşehir Belediyesi der ki, 'Bu alan, yüz binlik planda tarım arazisi ve plan değişikliği kabul edilmez' ve reddeder. Şimdi ise Büyükşehir diyor ki, 'Burası, yüz binlik planlarda tarım arazisi ama biz yine de planlarda değişim yapmak istiyoruz ancak kamuoyundan korkuyoruz.'

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na planı götürüp topu atıyorsunuz. Ahmet, Mehmet istese görüşülmeyecek olan bu karar, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu arada olduğu için şu an önümüze geliyor. Kişiye, kuruma, belediyeye göre karar alırsak bu iş yürümez. Eğer bunun arkasında İzmir Milletvekili Özcan Purçu olmasa bu dosya bizim önümüze gelmeyecekti. Selçuk Belediye Başkanımızın da görüşünü çok merak ediyorum. Bu karar, ne hukuk kurallarına ne teamüllere uyuyor. Biz vatandaş için nasıl karar veriyorsak yine aynı şekilde karar vermeliyiz. O nedenle de bu muhalefet şerhini koruyoruz. Biz, sübjektif bir karar alındığı için itiraz ediyoruz" dedi.

"Gereksiz bir algı yaratmak, çok yakışık almaz"
 

Konu hakkında Hızal'a cevap veren CHP Grup Başkan Vekili Nilay Kökkılınç, şu sözleri sarf etti: "Önerge, geçen yıl da meclisimize gelmiş. Komisyonlar değerlendirmiş ve şirketlerin yönetiminde olduğu denmiş. Açık açık tavsiye niteliğinde karar istenmiştir. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ilgilenmiştir ama Selçuk'u CHP'li bir belediye yönetiyor. Bu konuya hiçbir şekilde böyle yaklaşmamış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, merkezi idaredir. Belediyemiz, bu bakanlığa bağlı çalışır. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin reddettiği bir konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı izin verince geçebiliyor.

Tarım alanında konut yapılması ile ilgili konuda Selçuk Kaymakamlığı'ndan aldığı kamu yararı kararı var. İmar Komisyonumuz konuyu değerlendirdi. Tarım alanındaki yer ile ilgili yetkinin bakanlıkta olduğunu gördük. Biz de 1/5000’lik imar yapma hakkına sahibiz. Gereksiz bir algı yaratmak ve yanıltıcı bilgiler vermek çok yakışı kalmaz."

"Kamu yararı var"
 

İmar Komisyonu Başkanı Erhan Uzunoğlu ise yaptığı açıklamada bakanlığın kamu kararı kararının olduğunu kaydederek, "Özgür Bey’in anlatımı, olayı tek bir bakış açısı ile bakıp anlatmaktır. Süreç, İzmir Valiliği ile başlıyor. İzmir Valiliği, Roman vatandaşların ikametgah ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile belediyemize 2019'da bir dikekçe veriyor. Valiliğimiz, Roman vatandaşların yaşam koşullarının düzeltilmesi için bir dilekçe yazıyor. Burası yüksek ölçekte tarım arazisi, alt ölçekte ise bir plan yok.

 

İzmir Çevre Müdürlüğü, valilik ile beraber 2020'de bir dilekçe daha veriyor. Komisyondan oy birliği ile karar geçiyor. Özgür Bey'in de komisyonda imzası var. Bu alanın değerlendirilmesi için imza veriyor ancak biz diyoruz ki, 'Tarım arazisi sorunun çözülmesi sonrası bu durumu tekrar değerlendireceğiz.'

 

Daha sonra yine Çevre Müdürlüğü tarafından bu alanın kamu yararı alanı alabilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden bir form doldurulması talep ediliyor. 4.5 hektarlık alanın konut yapımı için çalışılması adına alınan kamu yararı kararı, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne iletiliyor. Bunun altında bir bakanın imzası var. Bunu yok sayamayız. Bu çerçevede komisyonumuzda değerlendirme yapıp kamu yararı ve diğer belgeler çerçevesinde kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderdik" dedi.

"Bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz"
 

AK Partili Meclis Üyesi Sema Yeşilçimen, yapılan toplantıda görüşmelerin sağlandığını belirterek, "AK Parti ve MHP grupları olarak sizinle toplantı yapıp konunun detayını görüştük. Bu alanı biliyorum ve burası, Selçuk'un en mühim tarlalarının olduğu bir yer. Selçuk halkı olarak bütün partilileriyle bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz. Ben, uzun yıllardır Selçuklu biri olarak eğer bir şey inşa edilecekse başka uygun bir yere inşa edilmesini istiyorum. O insanlar, 7-8 aydır çadırlarda yaşadı. En sonunda belediye tarafından o çadırlar mühürlendi. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

 

"Bizden istenen, tamamen hukuksuz bir şey"
 

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, olayın kanunsuz olduğunu dile getirerek, "Şu an alınan karar, geçen kararın tam tersi bir karardır. Burada bir plan yok. Bunun  ne meclise ne de komisyona gelmesi gerekiyor. İlgili müdürlüğe iade edilmeli. İçinde bir şey yok. Bizden istenen, tamamen hukuksuz bir şey. Dosyada herhangi bir plan yok. Bize havale edilememesi gerekiyor. Bundan dolayı CHP'li arkadaşların da burada kanunsuz bir iş yapıldığını bilmeleri gerekir" diye konuştu.

"Ortaya bir duruş koyuyoruz"
 

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise bir duruş sergilediklerini kaydederek bu önergeye ret oyu vereceklerini kaydetti. Yıldız, "Bu konunun görüşülmesinde eğer bir kamu yararı varsa bakanlığa tekrar gidilir ve yüz binlik planlar değiştirilir. Biz, ortaya bir duruş koyuyoruz. Bakanımızın burada imzası olsa da biz diyoruz ki yerel yönetimlerin işleyişi başkadır. Yüz binlikte değişim yapıp tekrar müracaat edilsin. Ayrıca Şubat ayında Özgür Başkan'ın imzaladığı dilekçenin aynısı gelsin, biz de o zaman oy birliğini sağlayalım" dedi.

"İzmir Valiliği'nin kararı var"
 

Yıldız'ın açıklamasına cevap veren İmar Komisyonu Başkanı Erhan Uzunoğlu ise şunları söyledi: "Plan değişikliğinin gerekçeleri vardır. Bunun başında da kamu yararı gelir. Bu kamu yararı kararı da İzmir Valiliği'nin olması için çabaladığı bir karardır. Biz diyoruz ki bu plan değişikliğidir ve yüz binlik bir değişikliktir."

"Bakanlığın karar vermesini bekleyeceğiz"
 

En son söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Ben, 17 aydır ilk kez valiliğin kamu yararı ile bize geldiğini görüyorum. Daha önce oy birliği ile alınan kararda mülkiyet meselesinin çözülmesinin ardından  bu konuyu tekrar görüşeceğimizi söylemiştik. Gelen karar, mülkiyet sorununun çözüldüğünü gösteriyor. Kamu yararı var, biz de bunu bakanlığa göndereceğiz ve kanunen de onların karar almasını bekleyeceğiz" şeklinde konuştu.

 

Onur Karagöz

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi