Advert
Advert

Şehit babasının duygusal anları

Şehit babasının duygusal anları
Şehit babasının duygusal anları Küçük Menderes
test Bu içerik 185 kez okundu.

2018 yılında Şırnak'taki Akçay 6. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı'nda görevli askerler, Güçlükonak ilçesinde yol arama faaliyeti yürüttüğü sırada PKK'lı teröristlerce önceden yola tuzaklanan el yapımı patlayıcı infilak ettirildi. Patlamada Torbalılı Piyade Onbaşı Çağatay Necati Dinç şehit oldu. 20 yaşında şehitlik mertebesine ulaşan Necati Dinç'in hatırasını yaşatmak amacıyla ismi bir okula verilirken bir de adına kütüphane oluşturuldu.

Şehidin adına kütüphane açıldı

10 Kasım 2018 tarihinde Şenay Erdem tarafından başlatılan "Yaşayan Şehit Kütüphaneleri" projesi, halk nezdinde gördüğü teveccühle büyük artış gösterdi. Proje kapsamında Türkiye genelinde 62 okulda kütüphane kuruldu. Torbalı'da da yedi okulda kurulan kütüphanelerin özel bir tasarımı oluyor. Kütüphane kapılarına vatan uğruna canını feda eden şehitlerimizin resimleri giydiriliyor. Kütüphane rafları, okuma masaları ve zengin kitap içerikleri ile tam donanımlı kütüphaneler oluşturuluyor.

İlçede hazırlanan yaşayan şehit kütüphanelerinin birisine de Şehit Piyade Onbaşı Çağatay Necati Dinç'in adı verildi. Hasan Salih Çetinel Ortaokulu'nda oluşturulan kütüphanenin kapısına Dinç'in resimleri yapıştırılarak bilgi notu asıldı. Erkan Dinç, oğlunun isminin yaşatılacağı kütüphaneyi ziyaret etti. Dinç, oğlunun askere giderken yanında götürdüğü "Nutuk" kitabının şehidimizin bilgilerinin de eklendiği özel baskısını hediye etti.

Şehit babası kitap hediye etti

Erkan Dinç, kütüphanenin kapısında oğlunun fotoğrafını görünce duygusal anlar yaşadığını söyleyerek "Hem mutluyum hem üzgünüm hem de gururluyum. Oğlum bir gün çıkıp gelecekmiş gibi hissettim. Oğlum bir gün 'Askere gideceğim' dedi. Abisinin o dönem okuldan dolayı tecili vardı. 'İkimizin yerine askerlik yapacağım' demişti. Dediği gibi de oldu. Askere giderken yanında Nutuk kitabını da götürmüştü. Kitabı bitirmek ona nasip olmadı. 'Kütüphaneye gelen öğrenciler okusun' düşüncesiyle Nutuk kitaplarını oğlumun isminin yaşatıldığı kütüphaneye hediye ettim. Kütüphanede oğlumun anısının yaşatılacağını bilmek bizi gururlandırdı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Kitapları teslim alan Hasan Salih Çetinel Okulu Müdiresi Hatice Korkmaz, "Yaşayan Şehit Kütüphaneleri projesi doğrultusunda projenin koordinatörü olan Akın Bey, bizimle irtibata geçti. Biz de uygun bir yer göstererek Müdür Yardımcımız Caner Tuncay ile çalışmalara başlayarak kütüphanemizi oluşturduk. Şehit Piyade Onbaşı Çağatay Necati Dinç adına kurulan kütüphanemizi şehidimizin babasının ziyaret etmesi bizi onurlandırdı. Kendisini her zaman okulumuza bekleriz. Okulumuzda kütüphanenin yanı sıra şehidimizin adını taşıyan bir köşe oluşturacağız" diyerek sözlerini noktaladı.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi