Advert
Advert

Vefat sayısı 7000'i geçti

Vefat sayısı 7000'i geçti
Vefat sayısı 7000'i geçti Küçük Menderes
test Bu içerik 63 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 13 Eylül koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 13 Eylül'de yapılan test sayısı 96 bin 97 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1527 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 57 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1102 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 8 milyon 519 bin 560 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 291 bin 162'ye yükseldi. Son 24 saatte 57 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 7056'ya çıkarken entübe hasta sayısının 1267 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 258 bin 833 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi