Advert
Advert

Üreticilere bilgi verildi

Üreticilere bilgi verildi
Üreticilere bilgi verildi Küçük Menderes
test Bu içerik 139 kez okundu.

Türkiye'de son yıllarda Akdeniz meyve sineği nedeniyle özellikle narenciye ürünlerindeki kalite düşüşü, ekonomik kayıplara neden oldu. Bunun üzerine harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı, 'Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Ulusal Eylem Planı'nı hazırladı. Plan kapsamında kurum ve kuruluşlarla birlikte zararlılara karşı toplu bir mücadele verilmesi hedefleniyor. Torbalı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü de 'Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Ulusal Eylem Planı' programı çalışmalarına başladı.

Ülkemizde yaklaşık olarak 8 milyon 260 bin dekar alanda zeytin üretimi yapılıyor. Zeytin, ülkemiz ekonomisinde önemli bir yere sahip olup birçok ailenin geçim kaynağını oluşturuyor. Zeytinin ana zararlısı zeytin sineğiyle mücadele yapılmadığı zaman önemli ölçüde verim ve kalite düşüklüğü ile ekonomik kayıplara neden oluyor.

Meyveyi çürütüp dökülmesini sağlıyor

Torbalı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görevli ziraat mühendisleri, Torbalı'da en fazla ekim alanına sahip olan ağaçlardaki zeytin sineği zararlarının önüne geçmek amacıyla üreticilerle bir araya gelmeye başladı. Ziraat Mühendisi Şener Yılan, zeytin sineği hakkında bilgi vererek, "Zeytin sineği, larva dönemindeyken meyve etinde zararlı olarak bulunur. Larva gelişme süresinde çekirdek etrafında galeriler açarak beslenir. Böylece meyvelerin çürüyerek dökülmesine, zeytinyağı miktarının azalmasına kısmen de yağda asitliğin yükselmesine neden olur. Özellikle sofralık zeytinlerde zararı, daha büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde zeytin yetiştirilen tüm alanlarda bulunur" dedi.

Torbalı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hakan Karakaya, zeytin sineği belirtilerin çıkması halinde üreticilerin kuruma gelmelerini isteyerek, "Zeytin sineği, hasat döneminde rekoltenin düşmesine neden oluyor. Zeytinyağının kalitesi düşüyor. Arkadaşlarımız, zeytin sineği ile biyoteknik mücadele konusunda üreticilerin sorularını yanıtlıyor. Hastalığı ağaçlarında gören üreticilerimiz, kurumumuza gelebilir" dedi.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İki mahallede kesinti
İki mahallede kesinti
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette