Advert
Advert

Ormanlar 7/24 takipte

Ormanlar 7/24 takipte
Ormanlar 7/24 takipte Küçük Menderes
test Bu içerik 101 kez okundu.

Orman yangınlarında alevlere erken müdahale büyük önem taşıyor. Ağaçlar arasında çok kısa mesafelerin bulunduğu ormanlık arazilerde çıkan yangınlar, zemindeki kuru otların da etkisiyle kısa sürede yayılıyor. Torbalı ve Dağtekke Orman İşletme Şeflikleri, orman yangınlarının çıkma riskinin en fazla olduğu altı aylık dönemde aralıksız olarak devriyeler atarak kontroller yapıyor. Şefliğin sorumluluk sahasında yer alan ormanlık sahaların büyük bir kısmı ise kule ile anlık olarak sürekli takip ediliyor.

Kuleden ekipler yönlendiriliyor

Dağtekke Şefliği'nin çalışma sahasında Helvacı köyünün üst noktasında bulunan Alataş Gözetleme Kulesi; Dağtekke, Korucuk, Helvacı ve Düverlik civarı köylere ait ormanları tepeden gören hakim bir bölgede bulunuyor. 485 metreden çevredeki bütün ormanların görüldüğü Alataş Gözetleme Kulesi’nde yaz aylarında 7/24 yangınlara karşı takip yapılıyor.

Kulede görevli personel, duman çıkan noktalara ekipleri yönlendirerek bilgi veriyor. Yangına müdahale edecek ekiplerin en hızlı şekilde alana yönlendirmesini sağlayan kule personel, bilgisayar sistemi üzerinden yapılan bütün çalışmaları da takip ediyor. Ayrıca kuleden diğer şefliklerin ormanlık alanların da kontrolü sağlanıyor. Modern kamera ve takip sistemleriyle donatılan kuleden sağlanan bilgi akışıyla yangına müdahale edilme süreleri en aza indiriliyor.

En hızlı şekilde müdahale

Dağtekke Şefi Hüseyin Ali Ergül, kulenin işleyişi hakkında bilgi vererek "Alataş Gözetleme Kulemiz, ormanlık alanların rahatlıkla takip edilebildiği hakim bir noktada bulunuyor. Bölgeye hakim personelimizin görev yaptığı kuleden kesintisiz olarak orman yangınları kontrol ediliyor. Arkadaşlarımız, dumanların yükseldiği yerleri görmeleri halinde en yakın birimler başta olmak üzere şefliğimize ihbar geçerek yönlendirmeleri yapıyor. Kuledeki sistem üzerinden hangi aracın nerede olduğunu anlık olarak takip eden kule personeli, en iyi şekilde yol tarifini gerçekleştiriyor.

İnternet bağlantısının ve 360 derece dönebilen kameranın olduğu kule, yangınlarla mücadelemizde kilit rol oynuyor. Gelen ihbar doğrultusunda Torbalı ve Dağtekke Orman İşletme Şeflikleri bünyesindeki iki arazöz ve iki ilk müdahale aracımız ile yangınlara müdahale ediyoruz. Yangın çıkması halinde diğer şeflikler, itfaiyeler ve belediyeler yardımımıza geliyor. Aynı şekilde çevrede bizim sorumluluk sahamızın dışında yangın çıkması halinde biz de destek için gidiyoruz" dedi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi