Advert
Advert

Ödemiş'te "İşgalden Milli Egemenliğe" paneli

Ödemiş'te
Ödemiş'te Küçük Menderes
test Bu içerik 342 kez okundu.

Ödemiş Belediyesi, 3 Eylül Ödemiş'in kurtuluşunun 98. yılına özel düzenlediği kültür ve sanat etkinliklerini geçtiğimiz gün sonlandırdı. Belediyenin koronavirüs salgını kapsamında düzenlediği etkinliklerden bir tanesi de perşembe günü Yıldız Kent Arşiv ve Müzesi'nde gerçekleştirilen panel oldu. Panelin moderatörlüğünü yazarımız Selim Şahan üstlendi.

 

"İşgalden Milli Egemenliğe" başlıklı sunumuyla kurtuluş mücadelesinin kahramanlarını anlatan tarihçi-yazar Ahmet Gürel, katılımcılar ile geçmişe yolculuk yaptı. Panele Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş ile çok sayıda vatandaş da katıldı.

 

İzmir'in işgali sırasında sıktığı ilk kurşun ile tarihe geçen gazeteci Hasan Tahsin'in mezarının İzmir’de olmadığını hatırlatan Ahmet Gürel, "Hasan Tahsin olarak tanıdığımız Hukuk-u Beşer Gazetesi'nin yazarı Osman Nevres’in cansız bedeninin parçalanarak saksı içerisinde İstanbul'a götürüldüğü rivayet ediliyor. İşgalcilerin 'Zito Venizelos' diye bağırmasını istediği halde bağırmayıp direnen Albay Süleyman Fethi Bey, 22 yerinden süngüyle yaralanıyor. Daha sonra şehit oluyor. İzmir'in işgalinin ilk gününde İzmir ve çevresinde 5000 Türk şehit ediliyor. O günleri unutmamak lazım" dedi. 

 

 "İlkkurşun direnişi, Kuva-yı Milliye'nin başlangıcıdır" 

 

Ege'nin iç kesimlerine doğru ilerleyen işgalci Yunan ordusuna karşı Ödemiş'in Hacı İlyas tepelerinde sergilenen "İlkkurşun Direnişi"nin Kuva-yı Milliye'nin başlangıcı olduğunu söyleyen Gürel, "İlkkurşun direnişi, Ali Orhan İlkkurşun komutasında gönüllü köylülerin, efelerin ve yedek subayların birlikteliğidir. Bu yönüyle örgütlü ilk halk direnişidir. Kuva-yı Milliye'nin de başlangıcıdır" ifadelerini kullandı.

 

Atatürk’ün Samsun'a yola çıkmadan önce düşman donanmasını gördüğünde söylediği "Geldikleri gibi giderler" sözünün eşsiz bir öngörü ve milletine olan inanç ve güvenin yansıması olduğunu belirten Gürel, "Savaş meydanlarında defalarca emperyalist devletleri yenen Atatürk, dağın arkasını gören eşsiz öngörüye sahip bir liderdi. Sağlık sorunlarıyla boğuştuğu bir dönemde çok kısıtlı kaynaklarla, hakkında çıkartılan idam fermanıyla Anadolu'yu adım adım dolaşıp ulusal kurtuluş mücadelesini başlattı.

 

Ulusal kurtuluş mücadelemiz, sayısız fedakarlık ve kahramanlık örneklerini barındırıyor. Yüzlerce kilometreyi at sırtında kat eden Fahrettin Altay'ı, İzmir'in kurtuluşu sırasında yaralandığı halde Türk bayrağını Hükümet Konağı'nda göndere çeken Yüzbaşı Şerafettin'i ve vatanımızı bağımsızlığına kavuşturmak üzere verilen mücadeleyi ve kahramanlıkları unutmayalım, değerlerimize sahip çıkalım. Bu mücadele ve kahramanlıkları yok sayıp 'Kurtuluş Savaşı olmadı' diyebilenlere diyecek bir şey yok" şeklinde konuştu. 

 

 "Unutmayacağız, unutturmayacağız"

 

Panelde asla unutulmaması gerekenlerin paylaşıldığını kaydeden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, "Bugün burada tarihi günler konuşuldu. Masal anlatılmadı, hikaye anlatılmadı. Tarihi bilgi ve belgelere dayalı anılar paylaşıldı. Kimisi bunu yok saydı. 'Kurtuluş Savaşı hiç olmamıştır' diyenler, şehitlikler gösterildiğinde 'Bunlar sonradan yapılmış' diyebilecek kadar tarihini yok sayan veya kabul etmeyenler de olabiliyor ama asıl gerçek tarihine, toprağına, insanına bağlı gün geldiğinde onlar canlarını veren insanları unutmamak ve unutturmamaktır. Bu etkinliklerin de özü budur. Unutmadık, unutturmayacağız. Değerli konuğumuz Ahmet Gürel'i ve bu önemli etkinlikte emeği geçenleri kutluyorum. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah ve dava arkadaşlarını, vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum" dedi.

Panelin sonunda Başkan Eriş, tarihçi-yazar Ahmet Gürel'e ve panelin moderatörlüğünü gerçekleştiren Selim Şahan'a günün anısı olarak plaket takdim etti. 

 

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi