Advert
Advert

Entübe hasta sayısı her gün artıyor

Entübe hasta sayısı her gün artıyor
Entübe hasta sayısı her gün artıyor Küçük Menderes
test Bu içerik 218 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Eylül koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 10 Eylül'de yapılan test sayısı 107 bin 702 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1512 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 58 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1219 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 8 milyon 212 bin 924 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 286 bin 455'e yükseldi. Son 24 saatte 58 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6895'e çıkarken entübe hasta sayısının 1209 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 255 bin 407 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık