Advert
Advert

Test sayısı 8 milyonu aştı

Test sayısı 8 milyonu aştı
Test sayısı 8 milyonu aştı Küçük Menderes
test Bu içerik 275 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 9 Eylül koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca’nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 9 Eylül'de yapılan test sayısı 111 bin 193 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1673 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 55 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 943 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 8 milyon 105 bin 222 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 284 bin 943'e yükseldi. Son 24 saatte 52 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6837'ye çıkarken entübe hasta sayısının 1181 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 254 bin 188 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Vali Köşger'den korkutan açıklama
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak
Ödemiş'te Cumhuriyet Bayramı iki gün boyunca kutlanacak