Advert
Advert

Ödemiş Belediyesi'ne HES koduyla girilecek

Ödemiş Belediyesi'ne HES koduyla girilecek
Ödemiş Belediyesi'ne HES koduyla girilecek Küçük Menderes
test Bu içerik 496 kez okundu.

Ödemiş Belediyesi, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında HES kodu sorgulama sistemine geçiyor. Belediye hizmet binalarına girecek tüm personel ve vatandaşlardan HES (Hayat Eve Sığar) kodu istenecek.

 

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun kamu binalarına girişte tüm vatandaşlardan HES kodu istenmesi yönündeki kararının ardından Ödemiş Belediyesi de gerekli hazırlıkları tamamlayıp bu yeni uygulamaya geçti. Ödemiş Belediyesi hizmet binalarına HES kodu ile giriş yapılabilecek.

 

HES nedir, nasıl alınır?

 

Hayat Eve Sığar (HES) kodu, ulaşım ya da ziyaret gibi durumlarda vatandaşın koronavirüs hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını gösteren bir koddur.

 

HES kodu üç şekilde alınır:

 

- Sağlık Bakanlığı'nın mobil HES uygulaması üzerinden "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir. "HES Kodu Oluştur" butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

 

- HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarası'nın son dört hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

 

- HES Kodu, e-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

 

 

Büşra Boyar

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İki mahallede kesinti
İki mahallede kesinti
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette