Advert
Advert

"Cumhuriyet ülkemizin vazgeçilmezi, aynı zamanda da sigortasıdır"

Küçük Menderes
test Bu içerik 338 kez okundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Ödemiş Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ödemiş Şubesi ile CHP Ödemiş İlçe Başkanlığı, 9 Eylül İzmir'in kurtuluşunun 98. yılı ile CHP'nin kuruluşunun 97. yılına özel Ödemiş Hükümet Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

Açıklama şöyle: "15 Mayıs 1915'te emperyalist güçlerin işgali ile başlayan 9 Eylül 1922'de emperyalistleri denize döktüğümüz gün ve 1923'te Atatürk'ün 'Benim iki eserim vardır. Birisi Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi'dir' dediği, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü ve partimizin kuruluşunun 97. yıl dönümü kutlu olsun.

 

Geçmişi, ulusal kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesine dayanan Cumhuriyet Halk Partisi, 9 Eylül 1923'te Halk Fırkası adı ile kurulmuş, yapılan ilk büyük kurultayda Cumhuriyet Halk Fırkası adını almıştır. Başlangıçta cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik ve laiklik ilkelerini temel ilkeleri olarak benimseyen Cumhuriyet Halk Fırkası, 1931'de yapılan kurultayda devrimcilik ve devletçilik ilkelerini kabul edip tüm ilkelerini altı ok altında toplayarak Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır.

 

Okur-yazar oranımızın yüzde beş düzeyinde olduğu cumhuriyetimizin ilk yıllarında ulusal birliği sağlayabilmek için eğitime öncelik verilmiştir. İnsan hakları, özgürlükler, sanayileşme ve kalkınma, sırası ile gelmeye bu dönemde başlamıştır. Bugün 97. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız partimiz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde atılmış olan sağlam temellerin üzerinde dimdik ayaktadır. Geçmişi ulusal bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesine dayanan partimizin 97. yılını kutladığımız dönemde bile hala iç ve dış güçlerin kuşatması altında, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmanın mücadelesini dün olduğu gibi bugünde aynı inanç ve kararlılıkla vermeye devam ediyoruz.

 

Cumhuriyet ve Cumhuriyet Halk Partisi, demokrasi ışığında ülkemizin vazgeçilmezi aynı zamanda da sigortasıdır. Biz de Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleri ve devrimlerinin yılmaz savunucuları olarak bu eşsiz esere tüm gücümüzle sahip çıkacağımıza yüce Türk milleti adına söz veriyoruz."

 

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi