Advert
Advert

Atatürk Meydanı'na özel tasarım

Atatürk Meydanı'na özel tasarım
Atatürk Meydanı'na özel tasarım Küçük Menderes
test Bu içerik 155 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yüzünün özel olarak tasarlandığı anıt tabela, İzmir'in kurtuluşunun 98. yıl dönümünde düzenlenen törenle açıldı. Atatürk'ün yüzünün üç boyutlu bir baskı tekniğiyle canlandırıldığı anıt tabelanın açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, CHP İzmir Milletvekillerinden Kani Beko, Murat Bakan, Ednan Arslan, Bedri Serter, Atila Sertel, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe katıldı.
 
"Her şeyi Atatürk'e borçluyuz"
 

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Milli Bayramları Kutlama Kurulu Başkanı Ulvi Puğ, İzmir'in dağlarının ve denizinin Atatürk koktuğunu söyledi. Ulvi Puğ, "Milli bayramlarımızı böyle kutlayabiliyorsak, bu cennet vatan toprakları üzerinde kurulmuş olan vatanın toprağına her şeye rağmen 'Türkiye' diyebiliyorsak, bu vatanın üzerinde kurulmuş olan cumhuriyete her şeye rağmen 'Türkiye Cumhuriyeti' diyebiliyorsak ve bu cumhuriyetin, vatanın sahibine her şeye rağmen 'Türk milleti' diyebiliyorsak bunların hepsini ama hepsini Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz" dedi.
 
"İzmir, Atatürkçülüğün başkentidir"
 

Bu vatanı kurtarmış bir insan olarak, bu cumhuriyeti kurmuş bir insan olarak Mustafa Kemal Atatürk'ü sevmek için bir parça kalp sahibi olmanın yeterli olduğunu belirten Ulvi Puğ, Atatürkçülüğün ise yürek işi olduğunu kaydetti. Puğ, "İzmir'in dağları, gecekondusu Atatürk kokar. İzmir, Atatürkçülüğün başkentidir. Bu da en büyük unvanlardan biri. Atatürk'ün hayata geçirmek istediği cumhuriyeti biz burada hayata geçirdik. Bizde zengin-fakir, Alevi-Sünni ayrımı yoktur" diye konuştu.
 
"Atatürk Meydanı ismi hiç kullanılmamış"
 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, "Bu anlamlı günde Atatürk Meydanı'nda İzmir ve İzmirlilere bir borcumuzu daha yerine getirmenin onur ve mutluluğunu paylaşıyoruz. Aslında bu meydana 'Atatürk Meydanı' adı, 15 Şubat 1937'de Belediye Meclisi kararıyla verilmiş fakat bu isim hiç kullanılmamış. Bugüne kadar da bu eksikliğin altını çizen, bunu talep eden, belediyeye dilekçe ile başvuru yapan birçok kişi ve kurum oldu ancak talepleri karşılık bulmadı. İşte bugün İzmirliye olan 83 yıllık borcumuzu ödüyor ve Atatürk Meydanı'na tabelamızı asıyoruz" dedi.
 
"Kurtuluş Müzesi açacağız"
 

Sadece bir tabela veya heykelle Atatürk'e olan borcun ödenemeyeceğine dikkat çeken Soyer, bir de müjde verdi. Başkan Soyer, İzmir Kurtuluş Müzesi kuracaklarını belirterek şunları söyledi: "Bu nedenle bizim müjdelerimiz de bunlarla sınırlı değil. Madem ki bu memleket İzmir'i kutsal bir kurtuluşun hedefi olarak kabul etti, o halde İzmirliye de Atatürkçülüğün başkenti İzmir'e bir Kurtuluş Müzesi yapma görevi düşer. Değerli Konak Belediye Başkanımız Sayın Abdül Batur ile aldığımız ortak bir kararın müjdesini burada vermek istiyorum. Konak Belediyemize ait Alanyalı Konağı'nda ve etrafında Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırmalar da yapılarak bir Kurtuluş Müzesi açacağız."
 
Törenin ardından anıt tabelanın açılışı yapıldı.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İki mahallede kesinti
İki mahallede kesinti
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette