Advert
Advert

Nostaljik Tramvay seferleri başladı

Nostaljik Tramvay seferleri başladı
Nostaljik Tramvay seferleri başladı Küçük Menderes
test Bu içerik 145 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Alsancak Limanı viyadükleri ile Cumhuriyet Meydanı arasında hizmet vermesi için yaptırdığı üç adet nostaljik tramvaydan ilki, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünde hizmete girdi. Birinci Kordon'da yapılan törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer,  CHP Parti Meclisi Üyesi (PM) Rıfat Nalbantoğlu, İzmir milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Bedri Serter, Murat Bakan, Kani Beko, belediye başkanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı  Av. Nilay Kökkılınç ve belediye bürokratları katıldı.
 
"Sözümüzü yerine getirdik"
 

Başkan Tunç Soyer, konuşmasına İzmirli yurttaşlara verdiği bir sözü daha yerine getirmenin gururunu yaşadığını söyleyerek başladı. İzmir tarihinde çok önemli bir yeri olan Rıhtım tramvay hattını "Nostaljik Tramvay" adıyla yeniden hayata geçirdiklerini söyleyen Soyer, "Alsancak Limanı viyadükleri ile Cumhuriyet Meydanı arasında hizmet verecek nostaljik tramvaylarımız, İzmir'de 1928 yılından 1954 yılına kadar Güzelyalı-Konak arasında hizmet veren elektrikli trenlerden esinlenerek tasarlandı. Yerli bir firmamızdan temin ettiğimiz araçlarımızı Kordon'un yeşil dokusunu bozmayacak biçimde çevre dostu olarak lastik tekerlekli ve elektrikli şekilde tasarladık. Toplamda üç adet ve tek vagonla hizmet verecek olan tramvaylarımızın isimlerini de İzmir'imizle özdeşleşmiş olan 'Boyoz', 'Gevrek' ve 'Çiğdem' olarak belirledik. Bugün hizmete giren tramvaylarımızın ikincisini 45 gün sonra, üçüncüsünü de 90 gün sonra hemşerilerimizin hizmetine sunacağız" dedi.
 
"Kentin trafik yükünü azaltıyoruz"
 

28 kişi oturma kapasiteli nostaljik tramvayların 1660 metrelik güzergahta karşılıklı sefer yapacağını söyleyen Soyer; Cumhuriyet Meydanı, Gündoğdu Meydanı, Alsancak İskele ve Alsancak Limanı olmak üzere dört durakta hizmet verecek tramvayların renginin 1900'lü yıllarda İzmir'deki tramvayların renklerinden esinlenerek belirlendiğini söyledi.

İzmir'de sürdürülebilir ve kapsamlı bir ulaşım politikası geliştirdiklerini vurgulayan Soyer, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu çerçevede toplu ulaşımda raylı ve deniz ulaşımını artırıyor, kara ulaşımında yeni otobüslerimiz ile İzmir'in her tarafına konforlu ve güvenli bir ulaşım sağlıyoruz. Şehrimizin trafik yükünü azaltmak için özel araç kullanımı yerine bisikletli ve yaya ulaşımını teşvik ediyoruz. İzmir'imize geçmişte olduğu gibi yeniden önemli bir ruh kazandıracak nostaljik tramvayımızın yaya ulaşımına da katkı sunacağına inanıyoruz. Bağımsızlık mücadelemizin zaferle sonuçlandığı ve Cumhuriyet'e kapı aralayan 9 Eylül kurtuluşunun 98. yıl dönümünde tramvaylarımızı hizmete sunmanın onurunu yaşıyoruz."
 

Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, konuklarla birlikte nostaljik tramvayın ilk seferine katıldı.
 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi