Advert
Advert

İŞKUR'a gitmeye gerek kalmadı

İŞKUR'a gitmeye gerek kalmadı
İŞKUR'a gitmeye gerek kalmadı Küçük Menderes
test Bu içerik 176 kez okundu.

İŞKUR Torbalı Şubesi, personel açığı olan firmalarla ile iş arayanları bir araya getirerek ilçedeki işsizlik oranını en aza indirme görevini başarıyla yerine getiriyor. Kurum, gelen talep doğrultusunda iş garantili kurslarda açarak işletmelerin kadro açığına doğrudan destek sağlıyor. Koronavirüs salgınının patlak vermesiyle açılan kurslar ve fabrika ziyaretlerinde kısıtlamalara gidildi. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği talepleri, internet üzerinden alınırken ödemelerin düzenlendiği şubeye gelinerek yapılan birçok işlem de artık internet üzerinden gerçekleştiriliyor.

Yoğunluk azaldı

Kendi meslek ve becerilerine göre iş arayanlar, şubeye gelerek kayıt oluşturuyor. Şubenin sisteminde oluşturulan kayıtlara göre fabrikalarla iletişim sağlanarak işçi ile işveren bir araya getiriliyor. Ayrıca firmalar, doğrudan aradıkları niteliklere göre kurumda iş ilanı veriyor. Salgın öncesinde bu ilanlar hakkında bilgi almak isteyenler, şubeye gelerek bilgi alıyordu ancak koronavirüs salgını sebebiyle bu uygulamaya son verildi.

Firmaların ilanları, kurumun camındaki panoya günlük olarak asılmaya başlandı. Kurum içerisindeki insan yoğunluğunun risk oluşturması nedeniyle ilanlar, her gün güncellenerek panoda yerini alıyor. İlanları internet üzerinden takip etmek isteyenler için İŞKUR Torbalı Şubesi'nde aynı ilanlar güncellenerek bilgi veriliyor. Yapılan düzenlemeler sonrasında şubenin içerisinde kalabalıklar ve uzun kuyruklar bitti.

İlanlar panoya asılıyor

İŞKUR Torbalı Şubesi Müdürü Cemil Altun, kuruma kayıt olarak iş arayanların ilanları internetten takip edebileceklerine değinerek, "Koronavirüs salgını nedeniyle dönüşümlü çalışma sistemine geçildi ve salgın nedeni ile kurum içerisinde danışmanla bire bir görüşmenin doğuracağı riskler göz önüne alınarak kurum internet sisteminin kullanılması daha faydalı olacaktır. Ayrıca firma taleplerine uygun iş arayanların cep telefonlarına kısa mesaj olarak da atılmaktadır. İl Hıfzıssıhha Kurulu gereği kuruma gelen vatandaşlarımız, HES kodlarını bildirmeden hizmet kesinlikle verilmemektedir.

Virüse karşı alınan tedbirler gereğince şubemizin içerisine sayılı vatandaşımızı alabiliyoruz. İşveren ilanlarını takip edenler için de kurumumuzun camına her gün ilanları asıyoruz. İlanlarda gerekli bütün bilgiler yer alıyor. Aynı ilanlar, şubemizin resmi internet sitesinde de var. Koronavirüs tehlikesi geçinceye kadar ilan duyurularını bu şekilde yapmayı düşünüyoruz. Son olarak işsizlik sigortası işlemleri de kuruma gelmeden kurum sitesinden yapılabilmektedir" dedi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İki mahallede kesinti
İki mahallede kesinti
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette