Advert
Advert

Düğün salonlarına ikinci darbe

Düğün salonlarına ikinci darbe
Düğün salonlarına ikinci darbe Küçük Menderes
test Bu içerik 410 kez okundu.

Koronavirüs salgını sebebiyle günlük hayatımızda köklü bir değişim yapılması zorunlu hale geldi. Alışkanlıklarımızın tamamen değişmesine neden olan koronavirüs, kültürel değerlerimizin değişmez parçası olan etkinlik ve törenlerin yapılmasını da engelledi. Sosyal mesafe, maske takılması ve insanların temas oranını en aza indirmek amacıyla alınan tedbirler kapsamında düğünlere yeniden ek düzenlemeler getirildi.

Sadece nikah var

Koronavirüs önlemleri doğrultusunda düğünler, kısa bir süre sosyal mesafe kuralları çerçevesinde ve maske takma zorunluluğu ile yapıldı. Takı takma merasimlerinde ise altın ve paralar, zarflara koyularak kutulara atıldı. Halay çekme yasaklanırken çalınan müziklerle oynayanlara sosyal mesafe kurallarına uyulması uyarıları yapıldı.

Vaka sayısındaki artış ile günlük koronavirüsün bulaştığı kişi sayısının 1500'ün üzerine çıkmasıyla düğünlerdeki önlemler yeniden sıklaştırıldı. Düğün salonlarının genişliğine göre davetli sayısı belirlenirken müzik çalınarak oynanması yasaklandı. Sadece nikahın kıyıldığı düğünlerde gelin ve damadın dans edebilmesine izin veriliyor. Yapılan son düzenlemenin ardından Torbalı genelindeki 10 düğün salonunda erteleme ve iptaller başladı.

Erteleme ve iptaller başladı

Düğün salonu işletmecisi Emre Demirkol, yeni getirilen düzenlemelerle düğün salonlarının bir kısmının boş kaldığına değinerek, "Düğün salonlarına yeni getirilen yasaklar nedeniyle birçok çift, düğün tarihlerini ertelemeye başladı. Bazı çiftler ise düğünlerini iptal ediyor. Şu an sadece nikah yapılabiliyor. Onun dışında hiçbir şeye izin yok.

Koronavirüs salgını, düğün salonları işletmecileri başta olmak üzere bu sektördeki bütün arkadaşları olumsuz etkiledi. İptaller ve ertelemelerle tarihlerde sarkmalar meydana geldi ve birçok salon, iş yapamaz oldu. Geçtiğimiz günlerde yerel yetkililerle konuyu konuşmak amacıyla bir araya geldik. Kendileri, bize kurallara izin verildiği ölçüde törenleri yapmamız gerektiğini belirtti. Beklentimiz, virüsün bir an önce biterek hayatın normale dönmesi yönünde" diye konuştu.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi