Advert
Advert

Su kesintilerine tepki gösterdiler

Su kesintilerine tepki gösterdiler
Su kesintilerine tepki gösterdiler Küçük Menderes
test Bu içerik 387 kez okundu.

Tire'ye bağlı Akyurt Mahallesi'nde yaşayanlar, yaklaşık bir aydır gerçekleşen su kesintilerine tepki gösterdi. Mahalle Muhtarı Zihni Çetin, su kesintilerinin kendilerini mağdur ettiğini ve bu sorunun artık çözülmesi gerektiğini ifade etti. Mahallelilerin bidonlarla su taşıdığını anlatan Çetin, "Köyümüzde yaklaşık bir aydır su sorunu yaşanıyor. Bu sorun, bir haftadır gittikçe arttı. Bazı sokaklarda bulunan evlerimizden su hiç akmıyor. Bazı evlerde ise çok az seviyede akıyor. Şu anda köylülerimiz, incir hasadı için yaylalara göç etti, nüfus neredeyse yarı yarıya düştü. Hasadı bitiren vatandaşımız, köye döndüğünde su tamamen bitecek ve kimsenin evinden su akmayacak. Hayvancılık yapan evlerimiz var, herkes zaten tarımla uğraşıyor" diye konuştu.

Çetin, İZSU'ya dilekçeyle durumu bildirdiğini belirterek, "Vatandaşımızın daha fazla mağdur olmaması için yetkililerden bir an önce bu soruna çözüm bulmaları istiyorum" dedi.

"Temizliğimizi yapamaz hale geldik"

Mahallede kahve işleten Metin İbat da taşıdığı suyla çay yapıp bulaşıkları yıkadığını dile getirerek "Bir aydır susuzluk çekiyoruz. Köylünün çoğu, şimdi dağlarda incirde. Köye geri döndüklerinde daha çok sorun yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

İbrahim Çapkın ise yayladan dönerken kaynak suyundan doldurduklarını, yaklaşık üç kilometreden eve su taşıdıklarını söyledi. Yetkililerin sorunu çözmesini beklediklerini vurgulayan Çapkın, şöyle devam etti: "Sular akmayınca insanlar da hayvanlar da susuz kalıyor, köyümüzde herkes çiftçilikle ve hayvancılıkla uğraşıyor. İşimiz tozla toprakla, evimize geldiğimizde sularımız akmadığı için temizliğimizi yapamaz hale geldik. Bugün dağda incir hasadı yaptık. Yolda gelirken bir çeşme var, oradan bidona su koyduk ve üç kilometre taşıdık. O su da olmasa içme suyumuz da olmayacak. Yetkililerden yardım bekliyoruz."

Hatice Adıbelli de bahçesindeki sebzelerin susuzluktan kuruduğunu, mağduriyet yaşadıklarını ifade etti.

Onur Karagöz

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi