Advert
Advert

Toplam vaka sayısı 300 bine yaklaştı

Toplam vaka sayısı 300 bine yaklaştı
Toplam vaka sayısı 300 bine yaklaştı Küçük Menderes
test Bu içerik 133 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 Eylül koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 7 Eylül'de yapılan test sayısı 103 bin 925 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1703 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 57 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1047 kişi korona virüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 7 milyon 883 bin 464 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı 281 bin 509'a yükseldi. Son 24 saatte 57 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6730'a çıkarken entübe hasta sayısının 1118 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 252 bin 152 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi