Advert
Advert

Belediye Meclisi hararetli geçti

Belediye Meclisi hararetli geçti
Belediye Meclisi hararetli geçti Küçük Menderes
test Bu içerik 924 kez okundu.

Ödemiş Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, geçtiğimiz pazartesi akşamı Ödemiş Belediyesi Hizmet Binası Toplantı Salonu'nda saat 21.00'de başladı. Toplantı, iki saat otuz dakika sürdü.

 

"Kendisine yeni çizgisinde başarılar diliyorum"

 

Dilek ve temennilerle beraber toplam 22 maddenin görüşüldüğü gündemde 21 madde, oy birliği ve oy çokluğu ile meclis üyeleri tarafından kabul edildi. Geçtiğimiz aylarda İYİ Parti Meclis Üyeliği görevini üstlenen Murat Ürün ise partisinden istifa ederek bu toplantıda ilk defa bağımsız üye koltuğuna oturdu. Bu kararın üzerine Başkan Eriş, "İYİ Parti'den meclis üyesi olarak seçilen Murat Ürün, bağımsız olarak devam etmeye karar vermiş. Kendisine yeni çizgisinde başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

 

Gündem öncesi konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, "Hepinizle sağlıklı bir şekilde yeniden burada görüşmekten mutluyum. Dileriz ki bu toplantımızda da ilçemiz için güzel kararlar alırız" dedi.

Eriş, "Geçtiğimiz gün, 3 Eylül Ödemiş'imizin kurtuluşunun 98. yıl dönümünü kutladık. Coşkumuz, 98 kat daha büyüktü. Öte yandan İzmir Valimiz Yavuz Selim Köşger, önce Ödemiş Kaymakamlığı'nı ve ardından belediyemizi ziyaret etti. Kendisine yaklaşık yarım saat brifing verdik. Sonrasında Gölcük ve Birgi'ye ziyaretlerimiz oldu. Valimiz, Prenses Otel'in bulunduğu alanı, İmam-ı Birgivi'yi ve Çakırağa Konağı'nı yerinde inceledi. Ayrıca zeytinyağı fabrikası konusunda da kendisinden destek istedik. Gelecek hafta kültür müdürlerimiz, müze müdürlerimiz ve diğer yetkililerle geniş çaplı bir toplantı yapacağız" ifadelerini kullandı.

 

Eriş, konuşmasının devamında son zamanlarda Ödemiş'in kırsal noktalarında çıkan birden fazla yangına da vurgu yaparak, "Günlüce Mahallesi, Zeytinlik mevkii ile Küçükören Mahallemizde çıkan yangınlarda görev alan itfaiye ekiplerimiz, orman müdürlüğümüz, büyükşehir ve belediye ekiplerimiz, muhtarlarımız ve emniyet güçlerimize çok teşekkür ediyorum. Özellikle Günlüce Mahallesi'nde meydana gelen yangında alevler, MASTAŞ fabrikamıza sıçramadan kontrol altına alındı. Eğer o gün çıkan kuvvetli rüzgar, doğudan batıya doğru esmiş olsaydı çok daha kötü sonuçlar doğurabilirdi. Emeği geçen tüm ekipleri yürekten kutluyorum" şeklinde konuştu. 

 

” 'Kendim için istersem namerdim' diyorsun yani"

 

Gündem maddelerinin oy birliği ve oy çokluğu ile kabul edilmesinin hemen ardından dilek ve temennilere geçildi. Dilek ve temennilerde ilk sözü bağımsız üye Murat Ürün aldı. Ürün, Ödemiş'te motokros pisti isteyen çok sayıda vatandaşın olduğunu dile getirerek belediye üyelerinden konuyla alakalı alan talebinde bulundu.

 

Ürün, "Şu anda Ödemiş'te hem lisanslı hem de lisanssız on kişilik profesyonel sporcuların bulunduğu bir takım var. Oğlum da bu takımın içinde, kendim de bu takımdayım" dedi. Başkan Eriş, " 'Kendim için istersem namerdim' diyorsun yani" şeklinde esprili bir cevap verdi. Ürün, "Motokors dediğimiz spor, rahatsızlık vererek yapılan bir spor değil. Atlamalı, zıplamalı bir parkur gerektiriyor. Bunun için de bu sporla ilgilenenlerin şehir dışında yaklaşık olarak 800 ila 1000 metrekare bir alana ihtiyacı var. Maliyetsiz. Teferruatlı bir konu da değil.  Arkadaşlarım benimle görüşerek size iletmem adına ricacı oldu" dedi. 

 

Başkan Eriş, "Gayet güzel bir dilek ve temenni. Gerekirse bu konu, İmar ve Spor Komisyonu'na yönlendirilsin. Arkadaşları ziyarete bekliyorum" cevabını verdi.

 

"Size yakın kişilerin damına kadar

taş döşenmesi bizim zorumuza gidiyor"

Ürün'ün dileğinin ardından AK Parti Meclis Üyesi ve aynı zamanda AK Parti Ödemiş İlçe Gençlik Kolları Başkanı Tahir Yılmaz söz istedi. Yılmaz, "Belediyemize dilekçe verdikleri halde Zafer Mahallesi'nde yarış pistinin caddesinde bulunan kaldırımların hali içler acısı. Belediyeye iki sefer dilekçe verilmiş. Aynı şekilde başkan yardımcımız ve Konaklı'da bulunan meclis üyemize söylendiği halde Konaklı Mahallesi'nde bulunan okulumuzun da bahçesinde çukurlar var. Fazla bir yer de değil aslında, 80 metrekare bir alan. Vatandaşlar, yapılmaması nedeniyle şikayetçi. Gölcük'te de yarım kalan işler var. Daha da sayabilirim aslında. Çok sayıda noktada sıkıntılar var. Size yakın kişilerin damına kadar taş döşenmesi, bizim zorumuza gidiyor" dedi.

 

Başkan Eriş, "Yanıkkır mevkiinde var olan bir yol orası. İzmir Büyükşehir Belediyesi yaptı. Biz yapmadık" dedi. Yılmaz, "Siz de oradaydınız başkanım" deyince Eriş, "Kahvaltıya çağırdılar Tahir, sen de çağır seninkine de geleyim. Yanıkkır halkı orada yapılan döşemeden çok mutlu ve memnun" yanıtını verdi. Yılmaz, "Yanıkkır halkı, bir kişinin damının içine taş döşenmesine mutlu mu diyorsunuz?" dedi. Başkan Eriş, "Mehmet Eriş'in bastığı yer dam değil, yol" şeklinde cevap verdi.

 

"Uzayda mı yaşıyorum ben?"

 

Yılmaz, konuşmaların devamında, "Zaten sizden beklediğimiz bir proje yok. Yaklaşık 1.5-2 yıldan beridir hiçbir şey olmadı. Sadece belediyenin rutin işleri olan çöp toplama, yol tadilatı gibi işler yapılıyor. Suyu hiç saymıyorum" dedi. Belediye Başkanı Eriş, "Bir bakalım o halde. Belediye meclisindeki arkadaşları bir arabaya dolduralım, birlikte gezelim. Kim ne yapmış? Kim ne yapmamış? Bana sormayacaksınız, orada yaşayan insanlara beraber soracağız" ifadelerini kullandı. Yılmaz, "Orada yaşayan insanlara sordum" deyince Eriş, "O zaman ben nerede yaşıyorum? Uzayda mı yaşıyorum ben? Söylediğine sen de inanacaksın ben de inanacağım" cevabını verdi.

 

Yılmaz, "Kaymakçı'da yapılanı da biliyoruz. Hazır park varken yenileniyor. Zamanında daha önceki belediye başkanımızın yaptığı bir kesimhane, mezbaha vardı. O da ne için kullanıldı biliyoruz" diye konuştu. Eriş, "Mezbaha benim yetki alanımda değil, Büyükşehir'de" deyince Yılmaz, " 'Koordineli çalışıyoruz' diyordunuz” dedi. Eriş, "Mezbahanın bizimle ilgisi yok" ifadelerini kullandı. Yılmaz,"Siz öncülük yapmadan olmaz ki, siz Ödemiş'in belediye başkanısınız" şeklinde cevap verdi. Eriş, "Sen ne istiyorsun onu söyle, öncülük yapalım. Geçtiğimiz beş yılda neler yapılmış onu da bir öğrenelim" diye cevap verdi. Yılmaz, "Geçtiğimiz beş yılda mezbaha ne oldu, şu anda ne yapılıyor? Onu da bir öğrenelim başkanım" diye konuştu. 

 

"İZSU yetkililerini akan çamurlu sulardan içmeye davet ediyorum"

 

Yılmaz’ın ardından AK Parti Meclis Üyesi Onur Atbin söz aldı. Atbin,"Ödemiş'te yaşanan su sorunuyla alakalı birkaç kelam etmek istiyorum. Bilindiği gibi ilçemizde ve havzamızda özellikle Kurban Bayramı'nda olmak üzere ciddi su sorunları yaşanmış, uzun süre sular kesik kalmıştır. Bu kapsamda İZSU, maalesef Türkiye'de en pahalı suyu kullanmamıza rağmen bununla ilişkili olarak devasa bütçesine rağmen sorunları çözmede yetersiz kalmıştır. Özellikle sizin ve ilgili makamların su tasarrufu yapılması hususundaki telkinlerine karşın İZSU'nun patlayan su borularını onarmada geç kalması, bu sürelerin 4-5 güne kadar uzaması ve suların boş yere akmasına sebep olmuş; söylemler ve eylemler arasında ciddi çelişkiler doğurmuştur. Bu durum, sosyal medyada da birçok defa paylaşılmıştır. Başkanım, muhakkak siz de sosyal medyayı iyi takip eden bir başkan olarak bu durum malumunuz olmuştur ancak maalesef ki su kesintileri halen daha devam etmektedir. Geçen hafta Çağlayan, Dolaylar ve Günlüce'de, bugün de Birgi'de su kesintileri yaşanmıştır. Su aktığında da sular çamurlu akmaktadır. İZSU yetkililerini akan çamurlu sulardan içmeye davet ediyorum çünkü ancak bu şekilde empati yapabileceklerini düşünüyorum. İZSU'nun vatandaşı sadece gelir kapısı görmesinden ziyade vatandaşlara hizmet etmesi gerektiğini de hatırlatmak istiyorum" dedi.

 

"Bu şahısları Ödemişlilere daha saygılı

davranmaya davet ediyorum"

 

Atbin, Küçük Menderes Gazetesi'nde geçtiğimiz günlerde dile getirdiğimiz Gölcük Gölü'nün kirliliğine de vurgu yaparak,"Bununla ilgili bir temizlik çalışması yapılması zaruriyeti var. Bu temizlik çalışması yapılırken ekolojik dengenin de gözetilmesi gerekiyor. Daha önceki dönemde, Sayın Mahmut Badem döneminde Beyşehir Belediyesi'nden bir temizleme aracı getirilmişti. Bu dönemde de gerekirse aynı belediyeden ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden bir temizleme aracı getirilerek ekolojik dengeler gözetilerek sazlıkların ve göldeki kirliliğin giderilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Öte yandan sosyal medya ve kamuoyunda ciddi rahatsızlık yarattığı için ifade etmek istediğim bir şey var. Burada konunun muhatapları, iddia sahibi olanlar İYİ Partili bir yönetim kurulu üyesi ve CHP'li belediye başkan adayıdır. İddia edilen olay da şu:  Ödemiş'te bir parkta çimlerin üzerine oturan gençlere CHP ile ilişkili bir kurumun -ki söylendiği kadarıyla bu kişilerin Büyükşehir Yerel Hizmetler Koordinatörlüğü'nün yöneticileri olduğu iddia ediliyor- gençlere çok kötü bir muamele yapıldığı iddia ediliyor. 

 

İddiaya göre 'Seni bu parka sokmam' deniliyor. İddia sahipleri, İYİ Parti Yönetim Kurulu üyesi ile daha önce bu hizmet binasının başında olan CHP'nin belediye başkan adayı" dedi. Başkan Eriş, "CHP'nin başkan adayı mı? Kim o?" deyince Atbin, "Cumhur Şener" yanıtını verdi. Atbin, "İYİ Partili Yönetim Kurulu Üyesi'nin sosyal medya üzerinden bu iddia ile ilgili olan paylaşımına CHP'li belediye başkanı adayı Cumhur Şener sosyal medya üzerinden, 'Bu işi yapanlar, görevinden istifa etmelidir' diyor. Eğer böyle bir olay varsa bu şahısları egolarından uzaklaşmaya ve Ödemişlilere daha saygılı davranmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu. Başkan Eriş, Atbin'in açıklamalarının ardından, "Bu meclis, bu konuların yeri değildir. Bu yüce meclisin konusu da değil" dedi.

 

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi