Advert
Advert

Geçen toplantıda o konular konuşulmuştu

Geçen toplantıda o konular konuşulmuştu
Geçen toplantıda o konular konuşulmuştu Küçük Menderes
test Bu içerik 272 kez okundu.

Ödemiş Belediye Meclis Toplantısı, uzun bir aranın ardından ilk kez geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirilmişti. Saat 21.00'de başlayan ve 35 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısı, tam dört saat sürmüştü. Temmuz ayının akabinde ilk defa dün akşam gerçekleştirilen meclis toplantısının detaylarını gazetemizin yarınki sayısında okuyabilirsiniz. Daha öncesinde ise Temmuz ayı olağan toplantısında neler konuşulduğunu siz değerli okurlarımıza hatırlatmak istedik. 

Ödemiş Belediye Başkanı ve aynı zamanda Meclis Başkanı Mehmet Eriş, gündem öncesi geçtiğimiz gün İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan ile yaptığı görüşmeye değindi. Eriş, Kaymakçı Cezaevi'nin atıklarının vatandaşları mağdur etmesi nedeniyle mağduriyetin giderilmesi anlamında çalışmaların hızlandırılacağının altını çizdi.

Gölcük'te karavan alanı oluşturulacak

Eriş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin Ödemiş'e bağlı Bozdağ Mahallesi'nde bulunan kayak merkezini ziyaret ettiğini belirterek kar perdesi çığ önleme ihalesinin yapıldığını dile getirdi. Başkan Eriş, "Umuyorum kayak merkezimizdeki çalışmalar bir önce başlar" ifadelerini kullandı. Patateste yaşanan fiyat krizine dikkat çeken Eriş, İğdeli Kooperatifi aracılığıyla üreticilerden patates alındığını ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıldığını da vurguladı.

Gündem öncesinde Gölcük Mahallesi'nde Ödemiş Belediyesi’ne ait yere karavan alanı oluşturma çalışmalarının da başladığı belirtildi. Ödemiş'in çıkışına Yöresel Ürünler Satış Yeri hazırlıklarının sürdüğünü kaydeden Eriş, Ödemiş'e bağlı Karakova Mahallesi ile Balabanlı Mahallesi yolunda bulunan Entegre Katı Atık İşleme Tesisi'nin faaliyete geçmesinin ardından 60 bin haneye enerji verebilecek olduğunu da söyledi.

"Vatandaşlarımıza anlatmakta zorluk çekiyoruz"

Gündem öncesinde Bademli Barajı'na da değinen Eriş, "Bademli Barajı'nda akıllı kart ve sayaçlı sistemle sulamada tasarruf ediyoruz. Bir damla su boşa gitmiyor. Nisan ayında başlanılan sulama sezonu kapsamında barajda hala yüzde 80 civarında suyumuz var. Baraj havzasını genişletebilirsek daha çok su vereceğiz. Böyle gidersek Eylül ayına kadar üreticilerimiz, Bademli Barajı'nın suyundan faydalanacak" dedi.

Artan sivrisineklerden şikayetçi olan vatandaşlara açıklama yapan Eriş, "Sivrisinekle mücadele kapsamında çok tepki aldık. Bilinmesi gereken bir şey var. İlaçlama yapmak için Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan direktif alınması gerekiyor. Bu direktifi almadığımız süre boyunca ilaçlama yapmamız mümkün değil. Geçen yıl 14 Haziran'da başladığımız ilaçlamaya bu yıl 15 Haziran itibariyle başladık" şeklinde konuştu.

Gündem öncesi konuların görüşülmesinin ardından gündem maddelerine geçildi. İlk madde, oy birliğiyle kabul edildi. Belediye başkanının faaliyet raporunun görüşülmesi maddesi kapsamında meclis başkanlığı koltuğuna Ufuk Aykol oturdu. Aykol, sözü AK Parti Meclis Üyesi Fatih Kök'e verdi. Kök,  "Belediyeye ait taşınmazların satışlarının bize ne gibi katkıları olduğunu meclis üyesi olarak vatandaşlarımıza anlatmakta zorluk çekiyoruz. Bu satışlar ve sonraki satışların gelirlerinin nerelere yatırım olarak dönüştürüldüğünü öğrenmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Çok küçük bir bütçe ayrılıyor"

AK Partili Meclis Üyesi Kök, konuşmasının devamında, "Çaylı Mahallesi'ne yapılacak çöp tesisinin Ödemiş'e ne gibi faydaları olacak? Bunu da öğrenmek istiyoruz. Sokak hayvanları hakkında da üzerimize düşen görevleri yapmak isteriz. Öte yandan Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'nün bütçesi arttırılmalıdır. Bu müdürlüğe belediye bütçesinin yanında çok küçük bir bütçe ayrılıyor. Bu bütçe de 953 bin lira. Daha çok insana yardım edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda biz de elimizden geleni yaparız. Turizm konusunda da yatırımların arttırılması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı zamanda eğitim faaliyetlerinin de daha çok üzerine gidilmeli. Eğitimci bir başkan olarak sizden 'Eğitimi nasıl daha ileri taşıyabiliriz?' hususunda özel bir çalışma bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Mehmet Eriş, "Eğitim Kompleksi kurma hedefimiz var. Mimarlar Odamız ve İnşaat Odamızla birlikte projeyi yürüteceğiz. Hem şehir dışından hem de uzak mahallelerimizden gelen çocuklarımız için yurt konusunu da önemsiyoruz. Pandemi süreci hesapta yoktu. Köy-kent demeden dijital eğitim ortamı hazırladık. Hem liseye hem de üniversiteye hazırlıkta iyi bir eğitim süreci yaşattığımızı düşünüyorum ancak o sisteme de Milli Eğitim Bakanlığı nedeniyle ara vermek zorunda kaldık" diye konuştu.

"Orası asla çöp toplama yeri olmayacak, oraya çöp dökülmeyecek"

Eriş, konuşmalarının devamında, "Ortalama 2310 kişiye İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla günlük olarak sıcak yemek dağıttık. Sıcak yemek desteği veren en öncü ilçe olduğumuzu da söylemek isterim. Çaylı'da yapılacak olan çöp istasyonuna gelecek olursak Çaylı Mahallesi'ndeki çöp istasyon tesisi, yer sahipleriyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin anlaşması üzerine planlandı. Orası asla çöp toplama yeri olmayacak, oraya çöp dökülmeyecek. Gelen çöp tırlarının taşınması adına kurulacak bir istasyon olacak" dedi.

AK Partili Meclis Üyesi Kök, şunları söyledi: "Başkanım, bir araya gelmek konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Sadece meclis toplantılarında görüşme şansımız oluyor. Konularla alakalı bilgimiz de kısır kalıyor. Lütfen bu ekibi kullanın. Biz hazırız, Ödemiş için buradayız."

Taşınmazların satılmasına ret oyu

Meclis toplantısında 28 maddenin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından 29. maddeye geçildi. Mülkiyeti Ödemiş Belediyesi'ne ait taşınmazların satılması konusu, AK Parti ve MHP grubu tarafından ret oyu aldı. CHP'nin verdiği çoğunluk oy ile taşınmazların satışı kabul edildi.

Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisi'nin devreye alınması sonrası oluşacak bakiye atıkların transferinde kullanılmak üzere kurumlarına tahsisi ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Dairesel Başkanlığı'nın talebinin görüşülmesi maddesi de aynı şekilde AK Parti ve MHP kanadından ret oyu aldı. Konu, ilgili komisyona devredildi.

Mecliste görüşülen 31. maddede ise Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile meclis üyeleri, belediye hizmetlerinde kullanılmak adına Rıfat Boyacıoğlu tarafından hibe edilen bir adet motosiklet talebinin görüşülmesine dair Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nün yazısını oy birliğiyle kabul etti. Üyeler ve Başkan Eriş, Boyacıoğlu'na teşekkür etmeyi unutmadı.

Diğer maddelerin de oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından meclis öncesi MHP tarafından önerilen Sokak Hayvanlarının Korunması Komisyonu, dokuz ay boyunca faaliyette kalması şartıyla oy çokluğuyla meclis gündemine alındı. Komisyonda görev alan beş kişi şöyle: CHP Meclis Üyesi Tülin Bozoğlu, CHP Meclis Üyesi Sema Bilgi, MHP Meclis Üyesi Ceyhun Kınlı, AK Parti Meclis Üyesi Tahir Yılmaz, İYİ Parti Meclis Üyesi Mehmet Okumuş.

Aynı şekilde AK Parti tarafından önerilen Gayrimenkul Satış Değerlendirme Komisyonu da dokuz ay faaliyette kalacak şekilde oy çokluğuyla kabul edildi. Bu komisyonda CHP Meclis Üyesi Tahir Balban, CHP Meclis Üyesi Mustafa Turan, İYİ Parti Meclis Üyesi Ediz Demir, AK Parti Meclis Üyesi Ahmet Örs ile AK Parti Meclis Üyesi Onur Atbin yer alacak.

Önce itiraz etti, sonra tutanak istedi

Gizli oy kullanılarak belediye encümenine üç üye seçiminin yapılmasının ardından dilek ve temenniler bölümünde söz isteyen AK Partili Meclis Üyesi Tahir Yılmaz, seçime itiraz ettiğini ve konuyla alakalı tutanak tutulmasını istediğini söyledi. Başkan Eriş, seçilen üyelerin aldığı oyu incelemeleri için Yılmaz ve AK Parti Meclis Üyesi Onur Atbin'i yanına çağırdı. Yılmaz, "Süleyman Gökhan Kara yerine Gökhan Kara yazılmış. Bu oyun da geçersiz sayılması gerekmiyor mu? Bu mecliste bu durum daha önce de yaşanmıştı. Konuyla alakalı tutanak tutulmasını istiyorum" dedi. Belediye Encümeni'ne seçilen üç üye ise şöyle: Ufuk Aykol, Süleyman Gökhan Kara, Sedat Turman.

Dilek ve temennilerde görüşülen diğer konuların ardından meclis son buldu. 21.00'de başlayan Ödemiş Belediyesi Meclis Toplantısı, 01.00'de sona erdi.

Toplantının tamamı TV9 İzmir’de

7 Eylül 2020 Meclis Toplantısı’nı izlemek istiyorsanız TV9 İzmir’i takip edebilir, bölgenin güncel haberlerini ve bölgeye dair her şeyi anında görüntülemek adına Facebook sayfamıza ve Youtube kanalımıza ücretsiz abone olabilirsiniz.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Ödemişli Asteğmen’in vefatı Ödemişlileri yasa boğdu
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi