Advert
Advert

Torbalı Rehberlik Araştırma Merkezi'ne taze kan

Torbalı Rehberlik Araştırma Merkezi'ne taze kan
Torbalı Rehberlik Araştırma Merkezi'ne taze kan Küçük Menderes
test Bu içerik 197 kez okundu.

2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı'na yeni bir yapılanma ile giren Torbalı Rehberlik Araştırma Merkezi'ne üç özel eğitim öğretmeni ve bir rehber öğretmeninin atanmasıyla kadronun yenilendiğini belirten Kurum Müdürü Osman Sönmez, yeni dönemde özel gereksinimli öğrenci ve velilere yönelik hizmetlerin daha etkili şekilde yürütüleceğini ifade etti.

Geride bıraktığımız eğitim ve öğretim yılında Torbalı Rehberlik Araştırma Merkezi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Proje ve Koordinasyon Birimi tarafından başlatılan "Gülen Gözler" isimli projenin devam edeceği belirtildi. Öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik çalışmaların tek çatı altında toplandığı proje kapsamında okullarda bulunan özel eğitim sınıflarının fiziki koşullarının iyileştirilmesi, eğitim kaynak ve materyallerinin zenginleştirilmesi, öğretmen yeterliliklerinin arttırılması ve velilere yönelik eğitim seminerleri düzenleneceği açıklandı.

Beş yılda 65 özel eğitim sınıfı

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun, 2015 yılında göreve başladığı dönemde sekiz özel eğitim sınıfında 26 özel gereksinimli öğrenci eğitim ve öğretim alırken şu anda özel eğitim sınıf sayısının 65 ve özel gereksinimli öğrenci sayısının 280'i aştığını belirtti. Yetkililer, Torbalı'da özel eğitim sınıflarına yönelik çalışmaların artacağını ve eğitim kalitesinin en üst düzeye çıkartılacağının bilgisini verdi.

Özel çocuklara özel ilgi

"Önceliğimiz özel öğrencilerimiz" sloganıyla yola çıktıklarını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun, "Özel gereksinimli, dezavantajlı öğrenciler, şehit ve gazi çocukları, yabancı uyruklu misafir öğrencilerimiz, toplum olarak hepimizin kanatları altında olması gereken çocuklarımızdır. Ben İlçe Milli Eğitim Müdürü olduğum sürece bu öğrencilerimize olabilecek en iyi koşullar sunulacak ve gerekli tüm destek ve yardım yapılacaktır. Benden sonra da bunun böyle devam edeceğine inanıyorum.

Okullarımız, sadece sağlıklı öğrencilerimizin eğitim ve öğretim görmeleri için kurulmamıştır. Biz, asla bireyler arasında ayrım yapamayız. Tüm çocuklar bizim çocuklarımızdır. Halen sağlık sorunu ile hayat mücadelesi veren özel gereksinimli öğrencilerimize toplumsal alanlarda zorluk çıkarılmasını hiçbir insani ve vicdani düşünce ile bağdaştırmak mümkün değildir. Biz güçlü bir toplumuz, büyük bir toplumuz. Zengin bir tarih, kültür ve gelenekten geliyoruz. Ülkemizdeki nüfusun sadece %7'sini oluşturan özel gereksinimli öğrenci ve vatandaşlarımıza gerektiğinde pozitif ayrımcılık yapmamız, onlara her alanda kol kanat germemiz gerekmektedir. Kamunun en güzel, en özel yerlerini onlara ayırmalıyız. Okullarımızda en ferah, en güzel derslikler onların olmalıdır.

Tüm okullarımızda özel gereksinimli öğrenciler olmalıdır. Sağlıklı öğrencilerimiz, özel gereksinimli kardeşleriyle bir arada bulunarak onları koruyup kollamayı öğrenmelidirler. Özel çocuklarımızı toplumdan tecrit etmemiz asla düşünülemez. Bu konuda toplum olarak ve eğitim camiası olarak gerekli duyarlılığı göstereceğimize inanıyorum" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı