Advert
Advert

Torbalılı vatandaşlar ikinci el araca yöneldi

Torbalılı vatandaşlar ikinci el araca yöneldi
Torbalılı vatandaşlar ikinci el araca yöneldi Küçük Menderes
test Bu içerik 197 kez okundu.

Torbalı'da koronavirüs sürecinde toplu taşıma araçlarında bulaşma riskinin yüksek olduğunu düşünen ilçe halkı, araç sahibi olabilmek için galerilere ve ikinci el araç pazarlarına yöneldi.

 

Koronavirüs sürecinde vatandaşların birçoğu, toplu taşıma araçlarında bulaşma riskinin daha yüksek olduğunu düşünerek araç sahibi olmaya karar verdi. Birçok vatandaş, ikinci el araçlara rağbet gösterirken ikinci el araç satışı yapılan firmanın sahibi Ömer Kaynar da genelde 100 bin TL'ye kadar olan araçlara ilgi gösterildiğini belirterek, "Toplu taşımayı kullanmak istemeyen kesim, özellikle 100 bin TL altı araçlara ilgi göstermeye başladı. Eskiden 50 bin TL bandında bir araç alıp kullanılabilirdi. Şimdi neredeyse 50 bin TL civarında bir araç yok. 100 bin TL civarındaki araçlar, toplu taşımayla gitmek istemeyen kesim için çok ideal bir seviyeye geldi" dedi.

 

Ekspertiz zorunluluğu, sahteciliği açığa çıkarıyor

 

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretini düzenleyen yönetmeliğin yürürlüğe girdiğini anımsatan Kaynar, çıkarılan yeni düzenlemeyle ikinci el araç ticareti yapmak isteyenlere yetki belgesi ve araçlara ekspertiz zorunluluğu getirildiğini söyledi. Genç işletmeci Ömer Kaynar, "Özellikle son zamanlarda araç alırken ekspertizlerin zorunlu hale gelmesi, ikinci el arabalarda yapılan sahteciliği de ortaya çıkarıyor. Biz de yeni yönetmelikle beraber artık yetki ve yeterlilik belgesiyle satış yapacağız. Temennimiz; ikinci el otomobillerde yapılan sahteciliğin azalması" diye konuştu.
 

"Aracı yetkili serviste kontrol ettirin"
 

İkinci el otomobillerde yapılan sahteciliklerden bahseden Ömer Kaynar, "İkinci el otomobil araçları satışında dolandırıcılık çok fazla oluyor. Dolandırıcılar, alıcıyla anlaşıyor ve arabayı ucuza veriyor. Kaporayı alıyor ama arabayı vermiyor. Araba, başka birine ait çıkıyor. 2019 yılında araba 82 bin kilometrede vizeye girdiyse 2020 yılında yaptığı kilometreyi 82 bin kilometreye çekebiliyorlar. Tekrar vizeye girdiği zaman 'Araba az yakmış' diyorlar. Bu durumu vatandaş, yetkili servislerin yardımıyla anlayabilir. Şüphelendiği zaman yıllık periyotlarda kilometre yapıp yapmadığını yetkili servisten araştırması gerekiyor. Bazı arabaların yedek anahtarlarında da arabanın kaç kilometre yaptığı kaydediliyor. Bunları kontrol etmek gerekiyor. Tanıdık galericiden alışveriş yapılırsa sahtecilikle karşılaştıkları zaman hukuki süreci de işletebilir" dedi.

 

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İki mahallede kesinti
İki mahallede kesinti
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette