Advert
Advert

Günlük vefat sayısı 50'ye dayandı

Günlük vefat sayısı 50'ye dayandı
Günlük vefat sayısı 50'ye dayandı Küçük Menderes
test Bu içerik 128 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 Eylül koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 3 Eylül'de yapılan test sayısı 110 bin 225 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1642 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 49 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1211 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 7 milyon 466 bin 87 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 274 bin 943'e yükseldi. Son 24 saatte 49 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6511'e çıkarken entübe hasta sayısının 1041 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 248 bin 87 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Yardım kampanyasına destekler artıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor
Çakırağa Konağı misafirlerine hazırlanıyor