Advert
Advert

Entübe hasta sayısı bini aştı

Entübe hasta sayısı bini aştı
Entübe hasta sayısı bini aştı Küçük Menderes
test Bu içerik 108 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 Eylül koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 2 Eylül'de yapılan test sayısı, 107 bin 927 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1596 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 45 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 947 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 7 milyon 355 bin 862 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 273 bin 301'e yükseldi. Son 24 saatte 45 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6462'ye çıkarken entübe hasta sayısının 1017 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 246 bin 876 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı