Advert
Advert

"Efes'in Selçuk'a ait olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz"

Küçük Menderes
test Bu içerik 235 kez okundu.

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, yaptıkları çalışmaları anlattı. "Selçuk'ta var olan bir sürü cevher ve 'Biz nasıl yetişiriz?' derken çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Efes'i bütün dünya biliyor. Efes sadece antik kentten ibaret değil, dünyanın en değerli hazinesine sahibiz. Şirince, Artemis Tapınağı hepsi şehrin göbeğinde. Bu değerlerin hepsi, esasen Selçuk'ta. Biz o yüzden Efes Selçuk diyoruz” sözleriyle Selçuk'un önüne eklenen Efes ifadesini açıkladı.

"Tanıtım anlamında ciddi bir ataktayız" diyen Sengel, "Bu kent, kültürü ve sanatı içinde barındıran bir kent. Efsaneler yaratırsınız ama biz efsaneler kentindeyiz zaten. İtalya Konsolumuzla görüşme halinde olduğumuz bir antik kentle kardeş şehir olacağız. Gittiğimiz yerlerde, mesela Strasbourg'da kendimizi tanıtma fırsatı bulacağız. Selçuk'tan esnafın beklentisi çoktu. Turizm her an sekteye uğrayabilir, pandemi bunun en büyük destekçisi oldu. O yüzden biz kentimizi iyi şekilde tanıtmalıyız" şeklinde konuştu.

"Belediyeyi problemlerle devraldık"

Belediyeyi devraldıklarında birçok problem olduğunu belirten Sengel, şunları söyledi: "O problemler, küçük kum yığınları olsa hallederdik ama kocaman dağlar kadar problem vardı. Birden bir sürü dava kucağıma düşüverdi. Evet problemler olur, çözülebilmek adına olur. Kesinlikle umutsuzluğa kapılmamak gibi bir özelliğim var. Bunu ekibime de yansıtırım. Öncelikle ben, umudumu taşımaya devam ediyorum. Biz, bir şeyleri çözebilmek adına geldik. O yüzden halkın karşısına geçip 'Bunu yapamayız' demektense çaba sarf ediyorum."

Belediye şirketi hedefi

"Birçok ilçede belediye şirketleri var, bizim hiç olmamış. İlk defa belediye şirketi kurmaya çalışıp yol almaya çalışıyoruz. Çözüm üretmeye devam edeceğiz" diyen Sengel, "Köy akademi projelerimiz var, pandemi sürecimizde bile bu mantığa devam ediyoruz. Çeşitli tarlalar kurduk. Tarım ve turizm, birlikte yürüyor. Toprak, üretim, sağlık ve doğru tarım çok önemli. Gelir gelmez başladık bu işe. Turizmle gastronomi çok paralel. Biz, ikisini bir araya getirmeye çalışıyoruz. Bu iş bana keyif veriyor. İşsizlik problemi var ama bunu yerel yönetimlerin çözmesi mümkün değil. Üretimi teşvik edebiliriz. Yeni istihdam alanları oluşturabiliriz. Aile tarımının biraz daha oluşmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Efes Festivali'nden ve yeni lokasyonları bulmaktan çok keyif aldığını dile getiren Sengel, Toprak Okulu açacaklarını ve Türkiye'de ilk olacağını söyledi.  "5 Hedef 50 Proje'nin en önemli projesi. Okul öncesinde başlamak üzere seminerlerle, çeşitli kurslarla çocukları kumla buluşturabileceğimiz, üretim yapan kadınlara ulaşabileceğiz, pazarla şenlendireceğimiz bir proje olacak. Bizde proje bol. Hepsi de beni heyecanlandırıyor" diyerek Efeslim Kartı ayrıntılı şekilde anlattı ve bu projeyle ödül aldıklarını kaydetti.

"Dünyanın gözü üzerimizde olacak"

Pamucak Sahili'ni de anlatan Sengel, 11 kilometre olan Pamucak ile ilgili, "Orada kum zambaklarımız var, yakın zamanda korumaya aldık. Gezgin Fest ile birlikte Gençlik Festivali yaptık. Kamp alanımız var. Kamp turizmi çok önemli ama karavan da çok önemli. Bu altyapıyı sağlamaya çalışıyoruz. Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası olacak. Avrupa'nın gözü, Pamucak Sahili'nde olacak. Bu kapsamda her şey hazır. Şirince, herkesin gözdesi olan bir yer. Gelir gelmez karar aldık. Trafikle ilgili bir sıkıntı vardı, onu çözdük. Yepyeni bir köy pazarı açacağız. Sokak sağlıklaştırma projesi için çalışıyoruz. Sit durumu söz konusu olduğu için kurulla beraber kararlar alıyoruz" diyerek yaptıkları çalışmaları anlattı.

Sengel, sözlerini şöyle bitirdi: "Efes’in Selçuk'a ait olduğunu tüm dünyaya göstermek, 'Selçuk'u gerçekten marka değil, sadece etik kent haline getiren, Filiz Ceritoğlu Sengel ve ekibiydi' desinler istiyorum" şeklinde cevap verdi.

Onur Karagöz

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Başkan Eriş'ten yerel esnaf çağrısı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı
Ödemiş Ak Parti’de Kongre Heyecanı