Advert
Advert

Bir günde 47 kişi hayatını kaybetti

Bir günde 47 kişi hayatını kaybetti
Bir günde 47 kişi hayatını kaybetti Küçük Menderes
test Bu içerik 113 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Eylül koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 1 Eylül'de yapılan test sayısı 109 bin 443 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 1572 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 47 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1003 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 7 milyon 247 bin 935 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 271 bin 705'e yükseldi. Son 24 saatte 47 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6417'ye çıkarken entübe hasta sayısının 991 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 245 bin 949 kişinin koronavirüsü yendiği de belirtildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İki mahallede kesinti
İki mahallede kesinti
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette