Advert
Advert

30 Ağustos Zafer Bayramı Ödemiş'te coşku ile kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı Ödemiş'te coşku ile kutlandı
30 Ağustos Zafer Bayramı Ödemiş'te coşku ile kutlandı Küçük Menderes
test Bu içerik 292 kez okundu.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98. yıl kutlamaları kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen etkinliklerin ardından Ödemiş'te 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98. yıl dönümü kutlandı.

 

30 Ağustos Pazar günü saat 10.00'da başlayan ilk etkinlik, Ödemiş Hükümet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nın önünde gerçekleştirildi. Ödemiş Kaymakamlığı ile Ödemiş Belediyesi, Atatürk Anıtı'nın önünde çelenk koyma töreni düzenledi. Akabinde saat 10.15'te Ödemiş'in mülki amirleri tarafından Zungurlu Mezarlığı’na gidilerek şehitlik ziyaret edildi. Saat 17.30'da ADD, ÇYDD ile CHP, Atatürk Anıtı önüne çelenk bıraktı. 18.30'da Ödemiş Belediye Bandosu, 30 Ağustos Zaferi'ni yeniden hatırlattı.

 

"Tarih boyunca zafer ayı olmuştur"

 

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, "Bugün, 30 Ağustos Zafer Bayramımız. Hepimize kutlu olsun. Türk milletinin ebedi başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde tarihe altın harflerle yazdırdığı eşsiz zaferin 98. yılını kutluyoruz. 3 Eylül'ün, 9 Eylül'ün, İzmir’in dağlarında açan çiçeklerin müjdecisi olan 30 Ağustos Zafer Bayramımız; hepimize, ülkemize kutlu olsun. 'Keşke Yunan kazansaydı' diyen vatan sevgisi, bayrak sevgisi almamış olanlara inat bir daha kutluyoruz.

Ağustos ayı, tarih boyunca milletimiz için zafer ayı olmuştur. 26 Ağustos 1071'de Sultan Alparslan önderliğinde Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Zaferi'nin 949. yıl kutlamaları, bu kez vatanımızı düşman işgalinden kurtaracak kesin zafere giden 26 Ağustos 1922 olmuştur" dedi.

 

"30 Ağustos Zafer Bayramımız

bir kez daha, inadına kutlu olsun"

 

Eriş, "Sakarya Nehri, 22 gün 22 gece kan akıtmıştır. Unutanlara inat biz unutmuyoruz. Şanlı ordumuz, 26 Ağustos 1922'de düşmanı tamamen yurttan atmak üzere yürüyüşüne devam etmiştir. Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, bu zaferlerin taçlandırıldığı 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da zaferle sonuçlandırılmıştır. Bu zaferin yönetilmesinde Başkomutan Mustafa Kemal, ordunun en ileri noktalarına kadar gitmiş ve mareşalliğini masalarda değil, Dumlupınar'da taçlandırmıştır. Savaşın en uç noktalarına giderken yanında yine Fevzi Paşa vardır. O Fevzi Paşa da ertesi gün yani 31 Ağustos günü mareşal rütbesine ulaşmıştır. Yani meydanda iki mareşal vardır ki tarihte böyle bir örnek, böyle bir savaş yoktur.

 

İşte, ateş hatları arasında savaşı bizzat yöneten ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk, 1 Eylül 1922'de de asıl hedefi belirlemiştir. 'Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!' emrini o gün vermiştir. Bu tarihin bir sonrası 3 Eylül'de kentimiz Ödemiş, 9 Eylül'de de güzel İzmir düşman işgalinden kurtulmuştur. Büyük zaferin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, dava ve silah arkadaşları ile bu toprakları sonsuza dek bize vatan yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet, rahmetle anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız bir kez daha, inadına kutlu olsun" şeklinde konuştu.

 

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İki mahallede kesinti
İki mahallede kesinti
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette
EBA Destek Aracı Kiraz'da hizmette